epilepsia ja rasedus 08.10.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on epilepsia,mitu aastat aga päris rahulik.

Tarvitan Timonil 300 retard (carbamazepin) tablette 2 x päevas.

Hommikul võtan rohtu (! tbl.) umbes 7 ajal ja õhtul (1 tbl.) kusgil 18.00 paiku.

Närviarst soovitas rasedusest hoidumiseks Non-Ovloni, mida võtan õhtul 21.00 ajal.

Kui kindel Non-Ovlon on? Alustasin selle võtmist mõned kuud tagasi. Aga ikka on väike hirm ravimite koostoime ja raseduse suhtes. Kas ma võin olla rahulik ja nautida intiimsust ning lubada sperma n.n. "sisse laskmist"?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tänapäeva seisukohad epilepsia ja raseduse suhtes on järgmised:

1. Epilepsiat põdev naine võib arvestada normaalse raseduse, sünnituse ja terve lapsega. Ravimitest tingitud loote väärarengu võimalus on alla 10%.

2.Epilepsiaravimid (ka karbamasepiin) vähendavad hormonaalsete rasestumisvastaste ravimite soovitud toimet (võib rasestuda hoolimata anti-beebi pillide tarvitamisest).

3. Tingimata on vaja kõigil vastava eagrupi naistel tarvitada foolhapet koos epilepsiaravimitega ( on tõestatud et foolhape vähendab loote väärarengu riski, mis on suurim just esimestel rasedusnädalatel, kui naine veel ei teagi oma rasestumisest ). Foolhape on saadaval apteegis käsimüügiravimina, profülaktiline annus on 0,4 mg. päevas, rasestumise korral tuleb annust tõsta 4 mg. ni päevas.

Dr. Ain Pajos