Mäluprobleemid 06.08.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 23 a. noormees. Minu probleem on selline, et ma ei saa oma teadmisi vajaliku kiirusega “peast kätte”. Väga sagedased on need olukorrad, mil ma ei saa välja öelda mingit nime, numbrit, seletust vms, mida ma üldjuhul tean, kuid kui hetkel on vaja, siis ta “ keelelt” kaugemale ei jõua. Tunnen, et tean, kuid välja öelda ei suuda. Samuti ei suuda ma pidada vestlust, kuna laused jäävad poolikuks, sest pean mõttes lause teise poole välja mõtlema (mõttes ette valmistama) ja alles siis ütlema ja seda ka rahulikus olekus. Sõna tõsises mõttes on mul “pikad juhtmed”. Sama lugu toimub ka jutust arusaamisega, kui kellegi kõne või kirjutis veidigi keerulisem on, ei suuda ma esmakordsel lugemisel tekstist aru saada. Küsin tihti asju üle või loen ridu mitu korda, et asjast aru saada. Samuti on mälu kehv. Muidu olen tervislike eluviisidega, püüan korralikult puhata ja sporti teha. Iseloomult kiire, veidi närveeriv isegi, arsti juures käies mõõdetakse tihti tegelikust kõrgem vererõhk ja kiire pulss. Selle tõttu on mulle kirjutatud atenolooli, mis pisut rahustab. Rahulikus olekus olen aga tihti loid, ei suuda keskenduda ega ümbritseva keskkonnaga kohaneda, tunnen end ebamugavalt. Käisin umbes samade probleemidega (halb mälu, keskendumisraskused) ka neuroloogi juures, tema midagi erilist ei täheldanud, kirjutas võimekust tõstvat rohtu (nooptril vist oli) ja kõik. See rohi tuntavalt ei mõjunud. Olin ka tookord vast tõesti ületöötanud, kuid hiljem töökoormuse vähenedes ja puhates asi ei paranenud. Ei tea, kas sellega võivad seotud olla valud peas. Kestvat peavalu pole eriti olnud (vahest ülekoormusest on esinenud), kuid mõnikord on pulseeriv valu vasakus ja tihti paremas peapooles ja eriti kummardades. Pead kiiresti rapudades on samuti valu sees ja perioodiliselt esineb ninaverejookse – kas kergelt nina nuusates või siis vastu hommikut iseeneslikult. Ka kurgumandlid on lapsepõlves tihti haiged (paistes) olnud. Kas need võivad ka midagi mõjutada? Ette tänades P. Tartust

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid e-maili eest!

Keskendumisraskusi esineb vähemal vôi suuremal määral igal inimesel ning need kindlasti suvenevad vaimse pinge ning ulekoormuse tingimustes. Seetôttu soovitan Teil kriitiliselt ule hinnata oma päevareziim ning leida piisavalt aega lôôgastumiseks ning puhkuseks. Kui peate esinema ettekandega vôi sôna vôtma, aitab märksônade ulestähendamine.

Nootropili ma Teil tarvitada ei soovita, sest teaduslikku pôhjendust tema toime kohta pole leitud.

Kui probleemi aluseks on vaimne ulepinge ning stress, saab abi antidepressantide kasutamisest. Need ordineerib Teile vajadusel närviarst vôi psuhhiaater.

Kurgumandlite pôletikuga ei oska ma Teie praegusi kaebusi seostada.

Loodan, et saite vastuse oma kusimusele, täiendavate kusimuste tekkimisel palun kirjutage uuesti!

Lugupidamisega,