Menstruatsioon kuude pikkune, suure verehulgaga ja ebameeldiva haisuga 06.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mõne aasta eest muutusid menstruatsioonid vererohkemaks. 2021 aasta lõpus muutusid selliseks, kus enam kuude viisi pidama ei jäänud. Tekkis ka vasakul alaseljas valu. 22 aasta mais tehti emakasisene puhastamine. Pärast seda mõneks ajaks valu kadus ja suvel kolm kuud polnud üldse menstruatsiooni. Pahaloomulist miskit ei leitud, vaid emaka limaskesta vohamine. Hiljem on jälle olnud verejooksud kuude pikkused, mõnikord olen saanud Cyklopramiga mõneks ajaks pidama, kuid üldiselt kestab see siiski kuid. Lisaks on valu uuesti 2023 aasta algusest vasakul seljas ja verejooksu ajal ka vasakul alakõhus. Lisaks on selle verejooksuga kaasnenud väljakannatamatu hais. Bakteriaalse vaginoosi on paar korda kontrollitud, seda ei ole. Kuid hais on aina hullem.
Mis see võib olla? Olen küsinud ühelt günekoloogilt kas tegu võib olla endometrioosiga? Kuid selle peale öeldi, et seda saaks kontrollida vaid lahtise operatsiooniga. Ja selleks peaks vist silmnähtav olema probleem!?
Ps. Mul on ka varasest lapsepõlvest diabeet ja paari aasta eest tekkisid ka tüsistused (silmadega). Veresoonte tõttu ei tahaks ka pille kasutada. Suguelu ei ela juba aastaid. Lapsed on olemas. Olen antud probleemi pärast ka rauavseguses ja tarbin juba aasta rauda juurde.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on hormonaalse taustaga emaka limaskesta ülevohamine ehk hüperplaasia. See põhjustab väga vererohkeid pikki menstruatsioone ja ajas teisest rauavaegusaneemiat. Aneemia soodustab omakorda suuremat veritsust. Menstruatsiooniga seotud tugevamad valud võivad olla seotud kroonilise hormoonsõltuva haiguse-endometrioosiga ning selle alavormi-adenomüoosiga. Kuna tegemist on menstruatsiooniga seotud kaebustega, mis on seotud hormoonidega, siis põhjuslik ravi on hormonaalne. Praegu te kasutate ainult sümptomaatilist ravi ehk tablette, mis aitavad veritsust vähendada ja rauda, et aneemiat leevendada, kuid need ei mõju põhjusele. Halvalõhnaline voolus või veri võib seotud olla mikrofloora muutusega ja pikalt tampoonide-sidemete kasutamisega. Samuti soodustab bakterite vohamist suuremad veresuhkru kõikumised. Kasutage suukaudseid probiootikume, pesemiseks kloorheksidiiniga pesuvahendeid ja kui veritsus on ainult määriv või puudub, siis tupe kaudu kloorheksidiini ja probiootikumidega tupeküünlaid. Emaka limaskesta hüperplaasia ja adenomüoosi ravivariante on erinevaid. Väga tõhus on emakasisese spiraali Mirena paigaldamine. Võib proovida minipille Zlynda või tsükkel üldse maha võtta Visannettega, mis on endometrioosi valikravim. Kindlasti vajate ravi ja teile sobivaima variandi suhtes on soovitav günekoloogi vastuvõtule pöörduda. Mingit nn.lahtist operatsiooni te kindlasti ei vaja.