HPV 16, 18, 45 positiivne 04.05.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin küsida nõu. Mul avastati eelmisel kevadel kerge emakakaela düsplaasia (lugesin digiloost, et hpv test oli tol korral negatiivne). Biopsiat siis ei võetud ja paluti tulla kordusuuringule aasta pärast.
2021.a lõpus käisin ka emakakaelavähi sõeluuringul ning see oli negatiivne.
Nüüd käisin uuesti tsütoloogia testil (pap) ning digiloost loen praegu, et HPV 16 RNA ja HPV 18,45 RNA tulemus on positiivne. Kas see tähendab, et olen nakatanud nii HPV 16, 18 kui 45 tüvega? Niipalju, kui ma olen lugenud, siis need peaksid olema kõige agrssiivsemad vähki tekitavad tüved. Kas see on nii? Kas on eriliselt halb, kui samaaegselt on leitud kolm kõrge riskiga HPV tüüpi? Kindalsti kutsutakse mind edasi ka emakakaela kolposkoopiasse, aga kuna järgmise arstivisiidini on mitu nädalat aega, siis olen mures ja saan aru, et asi on tõsine.
Soovin ka küsida, et kolm kuud tagasi vahetasin ka partnerit (püsipartner). Juhul kui tema ei ole HPV viiruse kandja, siis kas on võimalik, et hoopis mina nakatan teda? Kas peaks kuni uuringute tulemuseni kasutama kondoomi või naised ei saa nakatada selle viirusega mehi?
Olen tänulik Teile abi ja nõu eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 42-aastane

Teie kirja lugedes: "Kas see tähendab, et olen nakatanud nii HPV 16, 18 kui 45 tüvega? Niipalju, kui ma olen lugenud, siis need peaksid olema kõige agrssiivsemad vähki tekitavad tüved. Kas see on nii? Kas on eriliselt halb, kui samaaegselt on leitud kolm kõrge riskiga HPV tüüpi?" on vastus jah.
Kindlasti on vajalik kolposkoopia ja operatiivne biopsia. Nende tulemustest sõltuvalt võib olla vajalik konisatsioon.
Vastab tõele, ka HPV viirused levivad sugulisel teel, seetõttu parim kaitse on HPV vastane vaktsineerimine:
tehke seda koheselt koos partneriga, väga kurb, et olete seni HPV vaktsineerimata uue preparaadiga Gardasil 9:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Kondoomid kaitsevad osaliselt STLI sugulisel teel levivate infektsioonide eest. Kuna viirusnakkused, ka HPV, levivad ka puutekontaktide teel, siis vaktsineerimine on parim. Antikehad tekivad 1 kuu peale viimast HPV vaktsiini ehk siis kokku 7 kuu pärast.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7