Akne ja karvakasv 19.04.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Juba aastaid on esinenud üsna tugev karvakasv kätel, kõhul, lõua piirkonnas, seljal, rindadel ning 7 kuud tagasi tekkis akne, mida pole kunagi varem olnud. Perearstil sai tehtud üldine tervisekontroll ja vereanalüüsid, kus kõik näitajad normi piires olid ning naistearstil tehti ka hulgaliselt analüüse + hormoonide test, ka seal ei olnud ühtegi näitu, mis oleks liiga kõrge olnud. Mainin veel igaks juhuks, et mens.tsükkel on regulaarne ja probleeme ei esine. Kas oskate öelda, milles saab sellisel juhul veel põhjus olla? Ometigi peab sellist olukorda ju midagi põhjustama. Kas oleks veel vajalik mingeid analüüse teha? Ning kui tumedad karvad kehal ei ole tingitud meessuguhormoonide rohkusest, siis kas pean selle olukorraga lihtsalt leppima?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 26-aastane

Ma ei ole teid tõenäoliselt kunagi näinud ja siis diagnoose ei saa püstitada, küll aga on lahendused, vähemalt leevendused kaasajal olemas, kui probleem on selgunud.
Suure tõenäosusega on tegemist androgeendominantse genotüübiga/fenotüübiga. Naistehaiguste seisukohast on olulisim ovulatsioonide toimumine, bifaasiline menstruaaltükkel ja viljakus. Naise organismi normaalse toimimise nimel näeme sageli palju vaeva ja pühendame mõttetööd viljatu paarisuhte uuringutel.
Unustasite kirjutada, kas soovite rasestuda või soovite hoiduda? Kui soovite hoiduda, siis on abiks mitmed antibeebipillid, millel on nii akne kui ka hirsutismi vastane toime.
Teil on õigus, võite leppida, sest genotüüpi ei saa muuta. Alati saab pöörduda kosmetoloogide ja kosmeetikute jms spetsialistide poole epilatsioonideks, depilatsioonideks jms kosmeetilisteks protseduurideks. Soovitan dr Britt Kaldveed.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7