klamüüdia test 11.09.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, kas PAP-testiga koos tehakse ka alati klamüüdia test? Või klamüüdia testi küsib alati klient ise kui selleks peab kahtlus olema?
Naisel 34a on olnud varasemalt positiivne PAP, kuid peale sünnitust on olnud negatiivne. Hilisem kordus kontroll PAP testiga koos on ka klamüüdia test tehtud, küsimus seisneb selles kas see on günekoloogipoolt määratud alati vajalik test mis tehakse igaksjuhuks või on seda patsient küsinud?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 34-aastane mees

Tunnustame mehi, kes hoolivad partnersuhte tervisest.
Vastan: PAP test on iseseisev väga vana test VAID emaka kaela ja emaka kaela kanalist võetud rakkude uuring, et avastada võimalikult vara emaka kaela vähieelseid seisundeid ja vähke. Bakteriaalseid ega ka viiruslikke suguhaigusi selle testiga ei saa määrata. Välja arvatud kaasajal üliharva esinevat urogenitaalset trihhomoniaasi, mille tekitajaks on algloom.
Kui PAP testis (Kreeka günekoloog Papanicolau järgi) leitakse patoloogia ehk muutunud rakud, siis tuleb lisaks teha Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendi RJ järgi ka uuring HPV-inimese papilloomi viiruste kõrgete riskide tüvedele, mis põhjustavad emaka kaela vähki ja levivad sugulisel teel.
PAP testid on alusklaasile kantavad materjalid.
Kaasaegsed testid suguhaigustele on PCR metoodikal põhinevad katsutisse kogutavad materjalid.
Suguhaiguse test uronegitaalsele klamüdioosile võetakse ens.ee RJ järgi kõigilt rasedatelt ja fertiilses eas naistel ja toetudes anamneesile suguhaiguste kahtlustel.
Alati saab end ise testida SynLab https://minu.synlab.ee/testi-kodus/suguhaiguste-testimine
Soovitan partneril broneerida aeg vastuvõtule teiseseks nõustamiseks, et saada selgust.
Kõik Eesti Haigekassa poolt tasustatud analüüsid peavad olema arstlikult põhjendatud. Omal soovil analüüsid tuleb ise tasuda.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7