Hcg tase 27.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen mõned aastad tagasi lapse sünnitanud, viimased kaks aastat on alakõhus ning alaseljas tugevamad valud, eriti tugevaks muutuvad nad enne päevi, päevade ajal või ovulatsiooni ajal. Pöördusin enda arstile, kes tegi vajalikud proovid/testid ning ütles et hcg tase natuke kõrge. Et äkki emakaväline rasedus selgus siis et ei olnud ikka emakavõlist, tehti laporoskoopiline uuring, ning avastati tsüstid ja endometrioos. Sellest siis nüüdseks 2a möödas, sel aastal olen arstile juba kahel korral käinud. Mõlemal korral arst öelnud et hcg veidike kõrge, aasta algul oli 13.6, kuid ei olnud rase ja nüüd nädal tagasi 16.7. Mind veidike ärritab see joru, juba 2 aastat korrutab et kõrgem, rase ei ole, vereproov mingeid klamüüdiaid/ põletikke ei näita.. Kas peaksin muretsema? Või selline natuke kõrgem hcg tase normaalne?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 26-aastane

Kirjast kaebusi lugedes on kogenud naistearstidele kohe selge, et tegemist on endometrioosiga. Teil on hästi läinud, et olete rasestunud ja sünnitanud.
HCG taset ei saa/ei pea mõõta/mõõtma hormoonpreparaatide foonil, milleks on ka antibeebipillid, EVRA plaastrid ja NuvaRing, see näitaja ei ole adekvaatne.
Kirjutategi, et: "... tehti laporoskoopiline uuring, ning avastati tsüstid ja endometrioos." Kahjuks kestab endometrioos seni, kuni töötavad munasarjad. Meie kliimavöötmes keskmiselt kuni 51,5a. Endometrioosil on olemas ravi, enamasti kirurgiline, ka tablettravi.
Soovitused: tehke otsus, kas soovite hoiduda või soovite rasestuda? Kui soovite hoiduda, siis endometrioosi hoiavad kontrolli all ka KHK kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon: antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing. Kui soovite rasestuda, siis võib minna aega, sest kahjuks endometrioos ägeneb ja vaja võib minna uut Plaanilist Diagnostilist Laparoskoopiat, et leida uued endometrioosi kolded, need kõrvetada või eemaldada.
Vajate teisest nõustamist, soovitan broneerida aeg vastuvõtule veebiregistratuur.ee kaudu või vähemalt saata oma ID, kaasajal lubatud kaugnõustamine.
P.S. põletikke, ka urogenitaalset klamüdioosi uuritakse ikka lokaalsest koldest, esmalt emaka kaela kanalist, vereproov näitab antikehi, mis ei ole vajalik ega oluline ega määrav.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7