Mirena spiraal 29.11.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, lasin endale märtsis Mirena spiraali paigaldada. Mul esinevad nüüd aeg-ajalt migreenihood, kus peavalu rohi ei aita ja asi lõpeb oksendamisega. Viimase paari kuu jooksul on hakanud juuksed välja langema. Hommikul on padi juukseid täis, peale pea pesu ei lähe trapist vesi alla kuna trapp on juustest ummistunud, soengut tehes on käed lahtiseid juukseid täis. Kas võib oletada et need on Mirena kõrvaltoimed? Kas peaks spiraali välja võtma? Muid kõrvalmõjusid ei ole täheldanud.
Tri-regolist loobusin vanuse tõttu. Mis variandid mul on?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kõikide hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel võib esineda kõrvaltoimeid. Mirena puhul on kõrvaltoimetena harva kirjeldatud juuste väljalangust ja peavalu. Kuna Teil sellised mured on, siis soovitan Mirena eemaldada ja valida teine rasestumisvatane vahend. Loobusite pillide kasutamisest vanuse tõttu. Tegelikult ei ole olemas mingit vanusepiirangut ja pille võivad võtta ka 40+ naised. Pille ei tohi kasutada naised vanuses 35+, kes suitsetavad. Minu soovitus Teile oleks hakata kasutama Nuvaringi - see on mugav vahend, kuna tuperõngast peab vahetama vaid korra kuus. Ka esineb Nuvaringi puhul pillidega võrreldes vähem kõrvaltoimeid.