Probleem rinnaga 30.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Olen terve, 34.aastane kolme poja ema, hetkel imetan 6.kuust last (3.s poeg, sündis nov 2017), varasemad sündinud 2009 ja 2011. Neid imetasin 11 kuud ja 1,2 aastat.
Usun, et mul on psühholoogiline problem.
Olen käinud aastaid regulaarselt günekoloogilises kontrollis ja ka rinnakabinetis kontrollis, 2-3 aastat tagasi enne joule tavalisel läbivaatusel RKs avastas ämmaemand paremas rinnas sõlme, kahtlustas tsüsti, saadi teha kohe ultraheli ja oligi tsüst, 3mm, öeldi, et see on ohtu ja esineb paljudel noorematel naistel, pärast seda hakkasin ise ka rinda kontrollima rohkem ja ikka tundsin tsüsti, mõned kuud hiljem läksin uuesti naistearsti juurde kontrolli, vahel tundsin paremas küljes ka nõrka valu (väsimus, nagu närvivalu vms), kandsin tol ajal tihti arvutit parema õla peal, arst ütles, et mine ujuma ja ära kanna rasket kotti, et tsüst kaob ise või jääb, pole midagi, pool aastat möödas läksin taas kontrolli, siis oli UH st möödas veidi vähem kui aasta, kuna tundsin, et tsüst on suurem, UH taas tehtud , tsüst oli sama suur , oli veel rinnanääre, mis oli veidi suurem, ja öeldi, et kõik ok . Möödus taas umbes pool aastat, läksin jälle kontrolli, ämmaemand, mulle juba tuttav katsus rinna üle ja ei pidanud midagi ohtlikuks, ühesõnaga minu rahulik oleks kestis alati umbes pool aastat, kui arvasin, et peaks taas kontrollima..peale seda jäin rasedaks, sünnitasin nov 2017 ja nüüd imetan. Kusjuures leidsin detsembris 2018 nibu all imetades herneteralise tüki, imetamisnõustajad arvasin, et ummistus või tsüst… põletikke pole olnud, pais oli, möödus ise peale toitmist. Siis selle herneteraga pöördusin taas rinnakabinetti, kuna pidin ootama paar päeva, muutus see järjest väiksemaks ja kadus, kui jõudsin arsti juurde ei leidnud ta midagi ja pidas ülejäänud rinda ka normaalseks, koguaeg on see teema siis parema rinnaga, vasak on veidi suurem , kuid mitte märgatavalt ja seal tükke kunagi pole tundnud ega suuremaid näärmeid.
Hetkel saab taas pool aastat mööda viimasest kontrollist, tunnen ikka seda suuremat nääret ja tsüsti kohta. Lapsega palju tegemist ja Kannan ju teda paremal küljel, veidi annab tunda ka selg, viimastel nädalatel taas parem külg, ütlen annab tunda, ei saa nimetada valuks, vahel ka roiete vahel, siis parem rinna all pinge tunne, muus osas on rind korras . Kui käin RKs kontrollis, kombatakse käega rind üle ja alati korras :)
Mida soovitate teha, kas mõtlen üle, või peakski tihti ikkakgi kontrollima, kas kardan vähki, suguvõas on olnud isa tädi tütrel, 25 aastat tagasi, opereeritud rind, elab :) Ise mõtlen, et ei tohi karta, pigem tahan kontrollida koguaeg ja veenduda, et on korras ..
Mida soovitate sel puhul ette võtta ?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Loen kirjast: "Olen terve, 34.aastane kolme poja ema, hetkel imetan 6.kuust last (3.s poeg, sündis nov 2017), varasemad sündinud 2009 ja 2011. Neid imetasin 11 kuud ja 1,2 aastat. Usun, et mul on psühholoogiline problem."
Teil võib õigus olla, aga hetkel toidate rinnaga.
Vastab tõele: "...ultraheli ja oligi tsüst, 3mm, öeldi, et see on ohtu ja esineb paljudel noorematel naistel, ..."
Kui lõpetate rinnaga toitmise ja taastuvad menstruaaltsüklid, siis võivad kaebused ise kaduda.
Kaaluge ka munajuhade sulgemist ja vasektoomiat, sest rinnavaludega patsientidel võivad need ägeneda kasutades kombineeritud hormonaalset kontratseptsiooni.
Leevenduseks on head Agnucaston tabletid apteegi käsimüügist. Selle kirjelduse järgi rinnavähki ei ole.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid