Vererohke ja valulik menstruatsioon 28.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! olen 37 aastane sünnitanud (4 aastat tagasi) naine.
Mureks on vereohked/valulikud mentruatsioonid. Täpsustan veidi sümptomeid.

* Tsükkel on u 30 päeva pikk. Päevad algavad määrimisega ja kestavad u 9 päeva.
* Perioodi keskel on u 2 tugeva vereeritusega päeva. Viimane kord täitus kõige suurem tampoon tunni ajaga ning hakkas lekkima.
Esineb ka palju tükke (tumepunased, maksa sarnased) mõned u 5cm pikkused. Veri ise oli viimane kord pigem heledam punane. Veidi jäi puudu, et oleksin EMO'sse pöördunud.
* Ovulatsiooni ajal ning ka muudel suvalistel päevadel esineb kõhuvalu.Kõht on punnis ja sisse tõmmata ei saa. Rinnad on üldjuhul tundlikud ov ajal ja ka nädal enne päevi.
* Ferritiin on veres 67. Hemoglobiin pidem madalapoolne 123, esineb peapööritust kui päevad on. Pidev väsimus.
* Kilpnäärmes on tsüstid kuid analüüside kohaselt on näidud kõik korras
* Iga päev esineb tugevat kõhupuhitust ning otsaette tekkib koguaeg palju valgeid vistrikke mida varem polnud (u viimase aasta jooksul tekkinud, ka meigivabal perioodil).
* Ras.vastase vahendina kasutan ainult kondoomi. On kindel partner ja suguhaigusi ei ole.
* Vahekorra ajal esineb teatud pooside ajal sees valulikkust.
* Olen normaalkaalus ja stressi ei ole.
* Emal on olnud müoom, opereerimise käigus emakas eemaldati.

Sooviksin teada kas mõned sümptomid viitavad müoomile, polüüpidele või muudele sümptomitele millele peaksin reageerima? Planeerin uut rasedust.
Viimane gün.kontroll 2016 , varem pole günekoloogid UH käigus midagi leidnud. Sain juuliks uueks kontrolliks aja aga seal vahepeal veel 2xpäevad ja mõtlen juba hirmuga lekkimise peale.

Ootan väga tagasisidet.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Arvan,et Teil on tegemist väljendunud premenstruaalse sündroomiga. Erinevatel patsientidel esineb seda mitte väga sarnaste kaebustega,aga valdavalt ikka m.tsükli II faasis. /meeleolu kõikumine,füüsilise vormi langus,kõhu tursumine rindade valulik pingsus,väsimus ja töövõime langus/.PMS-i patsientidel on psüühiline tervis ja füüsiline vorm normaalne menstruatsioonile järgneva kahe nädala jooksul. Miks see nii on ,ei teata ikka kogu tõde.Siiski kasutatakse m.tsükli 15.päevast 10 päeva jooksul tsüklilist progestiinravi,näit duphastoni 10 mg päevas.Kui esineb tursesündroom,siis sobib mõnepäevane diureetikumikuur ,näit Spirix 100mg päevas.Kui kasneb depressiivsus,võiks kasutada antidepressant fluoksetiini 20 mg päevas ( eelnevalt konsulteerida psühhiaatriga). Kui olete loodusravi harrastaja,võib kasutada Kuningakepi seemneekstrakti. Seda saab apteegist ilma retseptita. Kindel on aga see,et PMS eeldab munasarjade tsüklilist talitlust ja rasestumisega ei tohiks Teil probleeme olla.
Edu soovides,maie Väli