Laste saamine 28.03.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul selline mure, et kuna mul peale last eemaldati emakas, aga kõik muu on alles sh. ka munasarjad ja on ka nö libapäevad ( algasid 2 aastat tagasi 1 kord kuus eritub, günekoloog ütles, et see tänu sellele, et emakakaela jäeti palju alles ja organism püüab töötada õigesti), olin siis 22aastane, siis hetkel.
Emaka eemaldus toimus peale keisrilõiget-emakas tõmbus halvasti kokku ja siis ütles üles ja nad olid sunnitud selle eemaldama, et verejooksu peatada.
Arvasin, et ma ei saa enam kunagi lapsi, kuid olen kuulnud surrogaat-ema teenusest.
Elukaaslasele mõjus rängalt, et ma lapsi ei saa enam ( siis ei teadnud ma veel surrogaatema teenusest). Uurisin oma günekoloogi käest, et kas mul oleks võimalik lapsi saada nö läbi surrogaatema, et minu munarakud ja mehe seemnerakud kokku ja surrogaat-emasse, et kas nii on võimalik, günekoloog vastas, et on küll, kuid tema teada on surrogaat-ema teenus Eestis keelatud....
Sooviksin väga Teie käest teada, kas selline asi on võimalik, et saaksin lapsi sellisel viisil. Veel sooviks teada, kui palju see maksab ja kui pikk on see protsess ja kuidas leitakse surrogaat-ema? Soov oleks täisülevaade saada nendest kulutustest, kui selline asi on võimalik. Ei sooviks oma elukaaslasest ja elust temaga ilma jääda. Loodan, et oskate mulle anda vastuse.

Tervitades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Eestis on surrogaatsus keelatud. Kunstliku viljastamise seadus ei luba surrogaatema kasutamist. Viimasel ajal on surrogaatema teema olnud arutelu all ja ilmselt aastate möödudes ka mingid konkreetsed otsused ja ka seaduse muudatused selle kohta tulevad. Osades Euroopa riikides, näiteks ka Soomes, on surrogaatsus seadusega lubatud. Millistel tingimustel ja kuidas täpsemalt surrogaatema teenust teistes riikides rakendatakse, ei oska kommenteerida.
Katrin Seemen