papilloomi viirus 02.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 19 aastane, vallaline neiu. Kaks aastat tagasi naistearsti juures käies selgus, et emakakaelas on põletik. Siiani on seda pidevalt ravitud, kaks kuud tagasi tegin Dalaxini ravikuuri läbi. Peale seda on asi arsti sõnul hullemaks läinud. Arst kahtlustab papilloomi viirust ja suunas minu tsütoloogilistele uuringutele.

Sooviksin teada, mida see haigus sisuliselt tähendab, kuidas seda saadakse ( kas sugulisel teel). Lisaks sooviksin teada kas minult võib seda keegi edasi ka saada, ning kas see mõjutab tulevikus ka lastesaamist.

Kui mul peaks see viirus olema, tahaksin teada saada, kui kiiresti see areneb saamisest haiguseni.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Papilloomiviirusesse ( HPV) nakatumine toimub otses kontakti teel (suguline kontakt, haigustekitajatega saastunud käte, naha jne kaudu). Seega on võimalik, et kui Te ei kasuta vahekorra ajal kondoomi nakatub ka Teie partner. Nakatumise korral võivad haiguse ilmingud väljenduda ka alles mitme aasta pärast, kui tekivad haiguse arenguks soodsad tingimused (organismi immuunsuse languse korral, kaasneva infektsiooni korral). Lastesaamist see ei mõjuta, küll on võimalik,et Teie laps nakatub sünnitusteid läbides kõripapillomatoosi.

Kui Teil on emakakaelal papilloomiviirusest tingitud muutused, on vajalik emakakaela tsütoloogia hoolikas jälgimine. On teada mitmeid papilloomiviiruse tüüpe (16, 18) mida seostatakse emakakaela pahaloomuliste haigustega.

Seda kui ruttu tekivad Teil emaka kaela muutused ei oska Teile keegi öelda. Seetõttu soovitataksegi neil naistel võtta emakakakelalt sagedamini tsütoloogilist analüüsi ja vajadusel teha ka kolposkoopia koos proovitüki võmisega.

Tervitades Aire Sekavin