Küsimused ureaplasma kohta 13.02.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere lp. dr. Ülle Kadastik,
Olen 27 aastane sünnitamata naine. Olen küll netist uurinud ureaplasma kohta, ent siiski on küsimusi, millele ma vastust ei ledinud ning arsti visiidil ei taibanud ka küsida. Detsembri alguses diagnoosis günekoloog mul ureaplasma. Testi positiivse tulemuse teadasaamise hetkeks olin aga leidnud endale uue seksuaalpartneri (tema oli kindlasti igasugustest tõvedest puhas!), kellega olin olnud juba ka kaitsmata vahekorras. Seega jõudsin ma pisiku ka talle edasi anda. Uus partner aga leidis vajalikuks enne rohtude võtma hakkamist ka ise kontrollis käia. Temal aga ureaplasmat ei leitud, seega jäi ka rohtude võtmine tema poolt katki. Meie esimene kaitsmata vahekord oli umbes kaks nädalat enne tema testi tulemuste võtmist. Kas see kahenädalane periood võis liiga lühike olla ning seepärast oli tema test ureaplasmale negatiivne? On sellel haigusel üldse nn "peiteperioodi"? Kui ta läheks nüüd uuesti kordusanalüüsi tegema, kas siis võiks test ureat näidata?
Tegin ise antibiootikumikuuri läbi (Doxycycline'ga) ning olime vahekorras sel ajal loomulikult kondoomiga. 31. jaanuaril käisin kordusanalüüsi tegemas ning selgus, et ureaplasma vohas endiselt (sellega kaasnevaid sageli kirjeldatud põiepõletikke või urineerimisraskusi pole täheldanud). Nüüd määras arst uued rohud (Tarivid) ning märtsi algul jälle kontrolli (endiselt on kondoom käigus). Oletame, et uus analüüsi tulemus on urea suhtes negatiivne. Kui suur on tõenäosus, et seksides ilma kummita saan selle partnerilt uuesti tagasi, kuna tema rohtusid ei söönud, ehkki partneri test ureaplasmat tol korral ei näidanud?
Oletame, et märtsi alguses võetud analüüs aga näitab endiselt ureaplasmat. Siis arst ütles, et "jätab mu rahule". Siit järeldan, et seega on see pisik lihtsalt minu organismile nii omane (kaebusi ju ka pole). Kuidas siis suhtuda aga seksi ilma kondoomita? Eelnevalt see partnerile külge ei hakanud ja ilmselt ei peaks muretsema ka nüüd. Aga kas ta siis tegelikult on ikkagi pisiku kandja - astudes kaitsmata vahekorda nt uue partneriga (kelle ureat pole), kas sel juhul annab ta selle talle edasi?
Veel sooviks küsida oraalseksi kohta haiguse ravi ajal. Kas see on ohutu tegevus või peaks selle kindluse mõttes uute analüüsi tulemuste saamiseni siiski ära jätma (millest oleks äraütlemata kahju!)?
Kiri sai küll pikk ja küsimusi palju, loodan, et leiate mahti neile vastata.
Ette tänades,
Liisu.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Ureaplasma võib olla naistel umbes 60-65% normaalses mikroflooras ja sellest midagi pole kui kaebusi pole. Soovitatakse teha üks ravikuur, kuid mõnikord mikroob püsib edasi. Ravist on suurem kasu, kui teil on kaebused. Mehed ei pruugi üldse nakatuda. Samas, kui mehel on test positiivne, siis neil tekivad sageli kaebused ja peab kindlasti ravi tegema koos. Antud juhul on raske õelda, kas saite mehelt tagasi infektsiooni või te ravile lihtsalt ei allunud. Vaatamata sellele, et mehel ei leitud(peiteaeg10-21päeva, mõnikord kauem), siis soovitaks ravi teha ikkagi koos või üldse mitte enam teha. Kaebuste tekkel peate kindlast ravima mõlemad.Dr Kadastik