Määrimine tsükli keskel 12.05.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 34 aastane ja sünnitanud 2 last. Juba pikemat aega vaevab mind pruun määriv voolus, mis algab umb. 2 nädalat enne oodatavat menstruatsiooni. Õigupoolest näeb tsükkel välja nii, et suurema või väiksema vereeritusega päevad kestavad umb. nädala, nädal või veidi rohkem aega on nn. puhast perioodi ja paar nädalat või veidi vähem kuni verega menstruatsiooni alguseni määrib pruunikalt. Olen käinud kokku kolme erineva naistearsti juures. Uh-s oli kõik justnagu korras. Hormoone pole kunagi uuritud, kõik kolm arsti väitsid, et see polevat vajalik. Mõnda aega kasutasin Nuvaringi ja tõepoolest, sel ajal määrimine lakkas, aga kahjuks tekkkisid mul sel ajal tohutud aura ja oksendamisega migreenihood nii et Nuvaringist pidin ma loobuma. Probleemid määrimisega algasid peale esimese lapse sündi, tol ajal kestis määrimine nädal enne mestruatsiooni ja oli vaevumärgatav ning hoolimata sellest jäin isegi uuesti rasedaks. Nüüd kolm aastat peale teise lapse sündi on määrimine päris piinavaks muutunud ja segab tõsiselt igapäevast elu. Kanda enamiku kuust sidet või pesukaitset on tõeliselt tüütu, rääkimata kuklas kummitavast hirmust, et äkki on minu tervisega midagi tõsisemat lahti. Mingeid günekoloogilisi haigusi pole kunagi põdenud, pap- test on 1. Kilpnäärme analuüüs oli ideaalne. Küll oli paremas munasarjas kunagi nn. piiripealne tsüst, mis õnneks ise taandus. Mida teha, uurida, et tsükkel normaalseks muutuks?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kuna olete käinud korduvalt kontrollis ja tehtud on analüüsid ja ka ultraheli uuring, siis ei näe praegu põhjust teha täiendavaid uuinguid. Soovitan hormoonspiraali. Selle mõjul emaka limaskestale igakuised veritsused kaovad täiesti või esineb kord kuus vähene lühiaegne vereeritus. Peale hormoonspiraali paigaldust võib mõne kuu jooksul olla ebakorrapäraseid määrimisi, kuid need lõppevad. Pille ja plaastrit ma ei soovita, kuna teil esinesid NuvaRingi kasutamise ajal migreenihood.