Glamüüdia ja rasedus 09.10.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Soovime mehega väga last saada. Lõpetasin Logesti võtmise septembris, mida olen võtnud nüüd järjest neli aastat ja 07.10 oli rasedustest positiivne.
Enne seda käisin ka arstivastuvõtul, võttis vajalikud proovid, saatis ultraheliuringutele ja kõik näis olevat korras. Suguhaiguste analüüsid tulid aga hiljem ja selgus, et mul on glamüüdia. Shokk oli meile mõlemale suur. Neli aastat oleme koos olnud ja partnereid pole vahetanud. Alust mees süüdistada pole, teda ma kahtlustaks küll kõige vähem. Mõlemad oleme seda haigust kunagi põdenud. Kas sellel haigusel võib olla nii pikk peiteaeg, et organismi nõrgenemisel võib uuesti välja lüüa? Tegime läbi ravikuuri, arstivastuvõtt alles ees. Seni on mitu aastat olnud proovid negatiivsed, mida arstki imestas. Kuidas see haigus ja antibiootikumid mõjuvad rasedusele? Oleme nii õnnelikud aga samas ka väga hirmunud.

Ette tänades,
Helen

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Helen,
Klamüüdia levib vaid sugulisel teel ja kulgeb 70 %-l juhtudest asümptomaatiliselt, s.t. ilma ühegi kaebuseta. Kui aastate möödudes peale klamüüdia ravi on analüüs taas positiivne, siis võib põhjuseks olla teie või teie partneri ebapiisav ravi, ravi katkestamine või uus nakatumine. Kuna rasedus nõrgestab organismi immuunsüsteemi, siis raseduse ajal võib niiöleda varjus olnud klamüüdia taas avalduda. Ilmselt oli klamüüdia nende aastate jooksul siiski teil organismis, kuid ei põhjustanud mingeid kaebusi.
Raseduse ajal on klamüüdia ravi vajalik, kuna klamüüdia võib põhjustada raseduse katkemist või enneaegset sünnitust. On rida antibiootikume, mida võib raseduse ajal kasutada ja millel ei ole negatiivset mõju lootele. Klamüüdia ei levi lootele ja ei kahjusta tema arengut.