genitaalherpes 23.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

kas genitaalherpese esimene (äge) haigushoog ilmneb kohe peale nakatumist, või võib see viirus olla organismis juba varem? Kui mehel ei ole teadaolevalt haigus ilmnenud, kuidas olen temalt nakkuse saanud (pikka aega on olnud üks partner)? Kui kaua võib tema olla olnud viirusekandja, enne kui mina temalt nakkuse sain?

Tänan

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! On väga raske,kui mitte võimatu öelda,kust nakkus on pärit.Põhjuseks on selle viirusinfektsiooni äärmiselt varieeruva pikkusega peiteaeg.Kui Teil diagnoositi genitaalherpes,siis ei pruugi see sugugi tähendada,et partner on viimasel ajal seksuaalselt truudust murdnud.Te võisite nakkuse saada aastaid tagasi ning siiamaani kulges haigus ilma nähtudeta.Haigustunnused ja nende raskusaste on äärmiselt varieeruvad.Ühel partneritest võivad need olla märkamatud,teisel partneril põhjustab aga ulatuslike villikeste tekke.
Palju olulisem kui süüdlase väljaselgitamine on teada,kuidas saab vältida nakkust ja kuidas selle haiguse esinemise korral käituda.