seedehäirete mõju rasedusele 22.04.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Minu küsimus seostub seedeprobleemidega ja selle mõjuga rasedusele. Olen 28 ja mitmed aastad kannatanud kõhupuhituste ja seedevaevuste käes, mis on aeg-ajalt üsna rasked taluda, vahel ka psühholoogiliselt, kui need tekivad ootamatult ja ebasobivas olukorras. Vaatamata sellele, et olen mitmed korrad arsti juures käinud, kus on ka uuringuid tehtud, ei ole vähemalt seni midagi leitud. On määratud seedeensüüme, kuid olulist abi pole neist olnud. Sain teada, et piima mittetaluvatel inimestel võibki esineda seedeprobleeme.

Kas selliste seedehäirete puhul võiks üldse rasedusele mõelda? Kas sagedased seedehäireds.o kõhupuhitused, kõhukinnisus või lahtisus jms võiksid mõjutada rasedust negatiivselt või kujutada lapsele ohtu? Muus mõttes ei ole tervisega probleeme olnud.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Raseduse ajal on hormoonide mõjul soolte peristaltika aeglustunud,suurenev emakas lükkab magu ülespoole ja surub sooltele.Seetõttu võivad naist kimbutada kõhukinnisus ja gaasid.Püüdke hoiduda gaase tekitavatest toiduainetest (näit.herned,oad,õunad),sööge jääkainerikast toitu ja jooge piisavalt.Praegu soovitaks Teil kasutada kõhupuhituse sümptomaatilise ravina ESPUMISANi 1 kapsel 3 korda päevas pärast sööki.