Menstruatsioon pole alanud 17.04.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Ma soovin teada....Ma olen juba 15 aastane (sain jaanuaris)

ning mul pole veel menstruatsioon alanud..Kas tuleb arstiga konsulteerida või milles on probleem?

Ette tänades.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tavaliselt algab menstruatsioon umbes 2 aasta pärast peale sekundaarsete sugutunnuste (rinnad, karvkate häbemekingul ja kaenlaalusi) arenemist. Kui Teil sellised tunnused puududvad , peaksite pöörduma kohe naistearstile. Kui sekundaarsed sugutunnused on olemas, võite oodata oma 16 sünnipäevani, (loomulikult võite pöörduda ka juba praegu). Probleeme , miks menstruatsioone ei ole võib olla mitmeid (näiteks on häiritud aju keskuste ja munasarjade vaheline hormonaalne tegevus, võimalik on geneetiline patoloogia, liiga madal kehakaal jm).