Pärmseen 02.04.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas pärmseen viitab suguhaigusele?

Kas kihelus ja sügelus (voolus ei esine) tupepiirkonnas annab märku pärmseenest?

Mida kiheluse ja sügeluse vastu ette võtta?

Mis on kõige tõhusam kodusem vahend pärmseente elutegevuse pärssimiseks?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kandidoos e.seenkolpiit on sageli esinev tupepõletik. See ei ole suguhaigus.Seenkolpiidi teket soodustavad seisundid,mis naise organismi nõrgestavad.Seenkolpiit esineb sageli raseduse ja suhkurtõve korral.Samuti võib see areneda seoses antibiootikumide ja suukaudsete rasestumisvastaste pillide kasutamisega.Põletikust on haaratud tupe limaskest ,tihti ka ka välissuguelundid ja kusiti.Iseloomulik on kohupiimataoline tupevoolus ja vaevav kihelus suguelunditel.Võivad kaasneda urineerimise ja suguühte valulikkus.Kiheluse korral soovitan tupeloputusi söögisoodalahusega (1teelusikatäis söögisoodat 1 klaasi sooja vee kohta),kõige kiiremini mõjub 1% klotrimasoolkreemiga suguelundite määrimine.