mastopaatia 01.04.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Nädal tagasi diagnoositi mul mastopaatia. Kas see on ohtlik? Milline on ravi?

Lugupidamisega V.T.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere V.T.

Mastopaatia on üks levinumaid rinnanäärmehaigusi. Muutuste tekkepõhjusi päris täpselt ei teata, kuid arvatakse , et oluline roll on siin menstruaaltsükli ebakorrapärasusel. Ravi sõltub kaebuste (vaevuste) hulgast. Kergematel juhtudel (vähene rindade valulikkus ja turse tsükli teises pooles) ei ole ravi mõnikord üldse vajalik. Kui kaebused on suuremad võib abi olla antibeebipillidest, raskematel juhtudel kasutatakse ka Danasooli. Raviks võib kasutada ka mittesteroidseid põletikuvastaseid vahendeid (nagu Ibuprofeen jt). Apteekides on käsimüügil ka agnukastooni tabletid (taimne preparaat), kuningakepi õli kapslid (taimne preparaat), millest võib selle haiguse korral abi olla. Soovitan siiski konsulteerida Teid raviva naistearstiga, et saaksite endale vajadusel sobiva ravi.

Tervitades Aire Sekavin