Hiline esimene samm ja sobiva arsti leidmine 11.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp dr. Galina Litter,

Pöördun Teie poole võib-olla nii mõndagi neiut-naist vaevava (kuid paraku veidi piinliku) küsimusega. Kõigepealt küsimuse taustast - olen 28 aastane sugueluga veel mitte alustanud noor naine, kes - kuna mingeid otseseid vaevusi ega probleeme pole esinenud - pole, häbi tunnistada, peale esimest kohustuslikku ja kahjuks mitte väga meeldivat kokkupuudet naistearstiga (ja see oli, piinlik küll, koguni 9 aastat tagasi) suutnud ennast regulaarses kontrollis käima sundida. Ühest küljest kammitses kindlasti pelgus võimalike protseduuride ning esmakordsel külastusel osaks saanud kohtlemise kordumise ees ja teisalt tekkis hirm võimaliku "ülestunnistuse" ees, et pole nii kaua (või praktiliselt ju üldse mitte) vastuvõtul käinud. Samuti kartus võimaliku arstipoolse eelarvamusliku suhtumise ees - ja seda nii günekoloogilise kontrolli eiramise kui ka suguelu mitte-alustamise teemal. Nüüd olen juba pikemat aega endale teadvustanud, et enda tervise huvides peaksin ennast kokku võtma, kuid kuna ei osanud arsti valikul kusagilt alustada, on see ikka ja jälle veninud.

Ehk oskate soovitada, kuidas nendest hirmudest lahti saada? Tunnen, et pean ja tahan enda tervist kontrollida lasta ning seda edaspidigi regulaarselt teha, kuid kuidagi ei julge seda esimest sammu astuda.

Olen Teile juba ette tänulik!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!

Olete tubli, et juba astusitegi esimese sammu.

Teadmatuse hirm esimese läbivaatuse ees on inimlik, kindlasti on see paljudel. Aitab vaid informatsioon, probleemi teadvustamine ja sellest rääkimine.

Järgmisena helistage arstile ja väljendage oma mure, pange aeg vastuvõtule. Naistearstid ongi seatud naisi aitama nende tervisemures. Ka vastuvõtul öelge, et kardate. Arstil on võimalus valida erinevaid meetodeid.

Julgustuseks ütlen, ka 13-aastased kardavad, aga õige veenmisega ja rahustamisega oleme koos patsiendiga murest ja hirmust üle saanud. Kui läbivaatus on seljataga, alles siis võite olla veendunud, et ei olegi nii hirmus.

Suguelu alustamine kuulub vaid Teie otsuste hulka.

Peaksite arvestama, et Teie loal võib läbivaatuse teostada tupe kaudu, muidu pärasoole kaudu. Tänapäeval on naistearstidel spetsiaalsed kreemid, mida kasutatakse läbivaatuse kergendamiseks.

Jätkake eneseületamist ja helisage.

Naistearst Galina Litter