CA 125 kõrgendatud tulemus ja selle võimalikud põhjused 21.02.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Küsisin juba teie käest müüomi ravimise kohta https://www.kliinik.ee/naistehaigused/id-2/noustamine?question=75021
Tänan teid vastuse eest!

Tahaks veel üks küsimus esitada.

Nagu ma kirjutasin eelmisel korral, mul eemaldati polüüp (histoloogia näitas, et see oli endomeetriumi näärme-fübroosne polüüp).
Pärast seda ise otsustasin igaks juhuks teha vereanalüüsi CA 125 (sõbranna soovitas).
CA 125 tulemus oli 41,5 (kõrgem kui normaalne tase). Vereanalüüs oli tehtud menstruatsiooni ajal (ei teadnud, et ei ole soovituslik seda menstruatsiooni ajal teha).
(Uuuringutest veel septembris tegin emakakaela vähi analüüsi - oli kõik korras, jaanuaris tegin ultraheli uuringu ja munasarjad olid: parem - 25*13 mm, anehhogeense kehaga 6 mm, vasak - 28*17 mm, anehhogeense kehaga 11 mm, vabaveedeliku väikevaagnas ei ole)

Öelge, palun, kas oli mõistlik üldse selle analüüsi teha?
Millest võiks olla põhjustatud selline kõrgendatud tulemus? Kas menstruatsioon ja müoomi olemasolu võiksid mõjuda analüüsi tulemusele? Kas see tulemus on juba ohtlikus piirkonnas ja on põhjused muretsemiseks?

Ja kuidas edasi tegutseda - kas minu juhul on soovitatav teha analüüsi veel kord? Kui mul on praegu Mirena spiraal, kas see ei mõju tulemusele? (esimese analüüsi ajal seda ei olnud)
Võib olla tuleb veel mingeid uuringuid teha ja tervist kontrollida?

Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Ca-125 tõuseb nii endometrioosi,müoomi,adenomüoosi ja munasarjatsüstide või kasvajate korral.Lühidalt ,haigusseisundite korral kui östrogeenide sisaldus on tõusnud. Teades Teie anamneesi ja seda,et praegu on Mirena spiraal emakas ei soovita ma Teil mingeid lisauuringuid enam teha.Kui Mirena on emakas olnud umbes aasta,võite ju Ca-125 korrata. Edu soovides,Maie Väli