Raseduse käigus tehtud analüüside tulemused 09.01.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sain novembris teada, et olen lapseootel (pärast umbes aastast proovimist) ning läksin 7ndal detsembril ämmaemanda juurde, kes kinnitas seda, nägi 6+2 ära isegi südametöö ning võttis erinevad proovid. C.a. 1 kuu hiljem hakkas mul määrima ning arst ütles, et rasedus on peetunud. Mulle tegid muret nii esimesel UH-l kui ka nüüd tehtud analüüsid.

Emakakaelalt võetud proovide tulemused olid järgmised:
Põletikurakud: Ektotserviksis mõõdukalt põletikurakke Mikrofloora: Pulkbakterid Lameepiteelirakud: Normipärased lameepiteelirakud Silinderepiteelirakud: Normipärased silinderepiteelirakud
NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy

Chlamydia trachomatis ja Neisseria gonorrhoeae DNA emakakaelakanalikaapes - negatiivne

28ndal detsembril tehtud vereanalüüsis olid kõik näidud normide piires.

Erakorralises tehtud UH näitas veel järgmist:
Parem munasari normis
Vasakus munasarjas ühekambriline õhukese seinaga ehhonegatiivne tsüst 52 x 71 mm

Kas need kahtlased tulemused võivad viidata mingile tõsisemale probleemile, mis võib olla põhjuseks, et rasestumine oli nii keeruline ja ka see peetus?

Menstruatsioonitsükkel on natuke ebaühtlane 26-28 päeva, mõnel kuul esineb c.a 7 päeva enne menstruatsiooni kerge veritsus, mis on mõnikord suurem pärast vahekorda.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Raseduse peetumisi esineb kõige sagedamini varases raseduse järgus, kuni 10. rasedusnädalani. Raseduse peetumise põhjuseks on 90% juhtudest embrüo kromosoomianomaalia. Kahjuks pole võimalik raseduse peetumist ette ennustada ega ka ära hoida. Tehtud analüüsid emakakaelast ( PAP ja PCR analüüsid klamüüdiale ja gonorröale) on korras. PAP analüüsi vastus ( NILM, mõõdukalt põletikurakke) on normaalse tsütoloogilise leiu kirjeldus. Ultraheli uuringul leitud munasarja follikulaarne tsüst on suure tõenäosusega tekkinud raseduse ajal ja selline tsüst ei ole raseduse peetumise põhjuseks. Sellist tüüpi tsüstid taanduvad iseenesest tavaliselt paari kuu jooksul. Korduv ultraheli uuring on vajalik. Enne järgmise raseduse planeerimist soovitan täpsustada menstruatsioonieelse veritsuse põhjus. Enne menstruatsiooni algav kerge veritsus võib olla seotud tsükli teise faasi puudulikkusega ( kollaskeha puudulikkus). Soovitan määrata progesterooni tase menstruatsioonitsükli teises faasis , nädal peale ovulatsiooni. Kollaskeha puudulikkuse korral on progesterooni tase madal ja see võib põhjustada nii viljatust kui raseduse katkemisi. Kui on tegemist kollaskeha puudulikkusega, siis on vajalik tsükli 2. faasi toetuseks gestageen-ravi.