HPV vastu vaktsiineerimine, kui HPV positiivne 04.10.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere,
Kuu tagasi tehtud PAP-testi vastus oli ASCUS. Sai tehtud HPV test, mis näitas, et positiivne on HPV16. Varasemad PAP-testid on olnud korras.
Kuu aja pärast on kolposkoopia.
Küsimus, kas võiks, peaks, tasuks vaktsineerida? Millal? Kas kohe peale kolposkoopiat või varem?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
HPV vaktsiini võib teha kohe, pole vajadust ära oodata kolposkoopia tulemust. PAP ASCUS tähendab, et HPV 16st põhjustanud rakumuutused on määratlemata ehk ebaselged ja vajavad täpsustamist. Kolposkoopilisel uuringul on võimalik hinnata, kas emakakaelal on HPVga seotud lesioone ja võtta sealt biopsia. Biopsia vastus annab vastuse , kas tegemist on düsplaasiaga ( CIN 1, CIN2 või CIN3). Kui düsplaasiat ei ole või tegemist on kerge düsplaasiaga ( CIN1), peate jääma jälgimisele. CIN 2 ja CIN3 korral on vajalik emakakaela konisatsioon. Sõltumata uuringu vastusest soovitan HPV vaktsiini teha. Vaktsiin ei ravi olemasolevat HPV tüüpi , vaid annab kaitse edaspidise nakatumise eest põhiliste HPV kõrge riski tüvedega. Kõik olemsolevad HPV vaktsiinid kaitsevad HPV 16ga nakatumise eest.