PAP testi muutused... 11.09.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,soovin lihtsalt teise arsti arvamust...Nimelt,kõik algas al.2015a.kui pap testis olid muutused(varasemalt kõik täiesti korras olnud) ja HPV 18...See oli aeg kus genitaalherpess käis mul väga tihedalt tuharal,olen lugenud ,et ka see võib neid muutusi esile kutsuda...Sellest ajast käisin iga 3 kuu tagant pap testi tegemas.Kaasaarvatud on mul võetud see enne päevi narkoosis abrasioon.Viimati tehti see jaan.,2016,ehk selle aasta algul,vastus oli ,et nii emakakaela ,kui emakas rakud täiesti korras.Kästi tulla uuesti poole aasta pärast.Aug. tehti uus pap test,selles olid üksikud suure tuuma rakud ja AGUS nim.arst ja ütles ,et düsplaasiat pole...Minu üks küsimus,kas see AGUS tähendab seda,et sellest võib tekkida adenokartsinoom(lugesin internetist ja olen hirmul),VÕI MIS?Kas saab siis nii olla,et jaanuaris see narkoosis võetu oli täiesti korras ja siis pap testis jälle?Ja ma kogu aeg räägin oma arstile ,et mul käib tuharal see genitaalherpess ,mis on vahel väga,väga sage,sest lugesin ,et see herpess on üks mõjutus tegureid HPV kõrval,minu arst aga ütleb ,et ei ole?Kas ma peaksin pöörduma lisakonsultatsioonile ,või pole mul liigseks muretsemiseks hetkel põhjust?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 50 aastane naine ja diagnoositud on HPV 18 ning viimase aasta jooksul pole PAP analüüs olnud korras. Muutusi PAP analüüsis põhjustab HPV 18, mitte herpes- viirus ( HSV) . See, et herpes on hakanud kordama, näitab, et organismi immuunsüsteem on nõgestatud. HPV võib põhjustada vähieelseid muutusi emakakaela rakkudes ehk düsplaasiat. PAP AGUS tähendab, et on kahtlus silindereptieeli düsplaasiale. Kui emakaõõne ja emakakaela abrasioonil on vastus korras, siis peab edaspidi kordama PAP teste 4-6 kuu järel. Kui organismi immuunsüsteem ei suuda HPV -st vabaneda, võivad rakumuutused süveneda ja seetõttu peabki olema hoolika jälgimise all. Kuna Teile tehtud PAP analüüsis on ka nüüd peale abrasiooni kahtlus düsplaasiale ( AGUS), siis on vajalik emakakaela diagnostiline konisatsioon. Konisatsiooni käigus eemaldatud emakaela osa suunatakse histoloogiliseks uuringuks ja siis saab koeprooviga teada, kas tegemist on düsplaasiaga. Jälgimine ja lisaanalüüside tegemine on vajalik, kuna HPV 18 võib põhjustada silinderepiteeli düsplaasiat ja adenokartsinoomi.