Kas seksuaalelu HPV 45-ga on võimalik? 07.07.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 42 a. naine, hetkel üksik, kuid olen leidmas uut partnerit. 3 a. tagasi avastati mul HPV tüüp 45. Olen käinud sellega regulaarselt arsti juures kontrollis.
Minu küsimus on, et kas ma üldse võin kellegagi lähedaseks saada? Kas seksuaalelu on võimalik? Kui jah, siis milline käitumine on ohutu, milline ohtlik, minu uue partneri jaoks?
1. Kas see tüüp levib suudeldes?
2. Kas see levib suuseksi tehes?
3. Kas see levib anaalseksi tehes?
4. Kas kondoom kaitseb partnerit?
5. .... veel küsimusi, selgitusi, mille peale ma hetkel ei tule ...

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. HPV kandjaid on iga viies naine. HPV ga seostatakse emakakaela vähieelsete ja vähiga seotud muutustega. Enamuses HPV võib ise kaduda ja ei põhjusta mingeid muutusi. Aga ikkagi peaks regulaarselt käima PAP TESTE tegemas ja vahepeal HPV, seda nimetatakse regulaarseks jälgimiseks ja vajadusel kui ilmnevad muutused käitutakse vastavalt. Kuna teil avastatud 3 a tagasi, siis võiks üldse kontrollida kas HPV veel püsib. Partneri nakatumast kondoom hoiab väga hästi. Nakatumine suudlemisel või suuseksiga ei levi, muud moodi küll . DRKadastik