Harmonet tablettidega alustamine 04.05.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Soovisin pärast sünnitamist ja imetamise lõppu alustada taas Harmonet tablettide võtmist. 30.04 hakkas määrima, mistõttu võtsin sisse esimese tableti. 01.05 määris kergelt, siis lõppes määrimine, kuid menstruatsiooni ei järgnenud. Milles võiks olla probleem?
Siiani ei ole mitte kunagi esinenud kahe menstruatsiooni vahel vahemäärimist, mistõttu ei olnud ka põhjust kahelda menstruatsiooni alguses (kuigi tsükkel on olnud pigem ebaregulaarne, oli arvata, et menstruatsioon algab aprilli viimastel või mai esimestel päevadel). Kaitsmata vahekorras olnud ei ole (kasutusel on olnud kondoom).

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Peale imetamise lõpetamist võib esineda tsükli kõikumisi. Enamasti algab menstruatsioon 2 kuud peale imetamise lõpetamist ja regulaarne tsükkel taastub 2-3 kuu jooksul. Juhul, kui enne rasedust pole tsükkel olnud väga korrapärane, on suur tõenäosus, et selliseid tsükli kõikumisi tuleb ette. Vähene määrimine võis olla seotud ovulatsiooni perioodiga, kuid võimalikud on ka teised põhjused. Alati tuleb sellistel juhtudel välistada rasedus ( vähimagi kahtluse korral soovitan teha rasedustesti). Praegu pole põhjust pillide võtmist katkestada. Samas peab kindlasti järgnevate nädalate jooksul pillidele lisaks kasutama kondoomi. Jätkake pillide võtmist ka siis, kui tekib veritsus ja võtke 21 päeva ning alustage uue pilli karbiga peale viimase pilli võtmist tekkiva esimese veritsuse päevast või ilma 7 päevast pausi tegemata ning jätkake tavapärase skeemiga 21+7.