Valu ja ebamugavustunne alakõhus. Kas munasarjatsüst või muu? 25.04.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37 aastane naine. Viimasest menstruatsioonist (algas 02. aprillil) alates on mul alakõhus pidev valu, sekka üksikud teravamad pisted, mis on läinud ajapikku sagedamaks. Lisaks valule veel väga ebameeldiv "mullitav" või punnis tunne alakõhus.
Võtan juba aastaid Duphaston 10mg 1 tablett tsükli 16-ndast päevast 10 päeva, et tsükkel toimiks regulaarselt.
Emakakaela kolposkoopilisel uuringul käin ca iga 6 kuu tagant HPV-infektsiooni tõttu, järgmine uuring on määratud 30 mai.
Muid sümptomeid ei ole, nagu nt. palavik, voolus või ebaregulaarne veritsus. Rase ei ole. Lapsi ei ole.
Mis see võiks olla? Kui kiiresti peaksin nende kaebustega naistearsti läbivaatusele minema ja milliste vahenditega saaksin ise oma vaevusi leevendada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Alakõhuvalu põhjuseid on palju erinevaid. Lisaks günekoloogilistele põhjustele ( tsüst munasarjas, väikse vaagna põletikud, endometrioos jne) võivad valu põhjused olla hoopiski seotud seedetrakti probleemidega. Punnis tunne alakõhus võib olla seotud ka premenstruaalse sündroomiga (PMS) ja sellisel juhul kaob ebamugavustunne kohe vahetult peale menstruatsiooni. PMS võib põhjustada küll kõhupuhitust, kuid mitte valu, ja PMS-ga seotud kaebused ilmnevad 2 nädala jooksul enne menstruatsiooni. Ka sellisel juhul, kui valu põhjuseks on menstruatsioonitsükli jooksul tekkinud follikulaarne tsüst, laheneb probleem sageli iseenesest peale menstruatsiooni algust, s.t. tsüst ja sellega seotud valu kaob. Olete jälgimisel HPV tõttu, mis pole kindlasti seotud tekkinud kaebustega.
Ilma läbivaatuseta pole siiski võimalik ennustada valu põhjust. Paari päeva pärast peaks algama uus menstruatsioon. Kui kõhuvalud jäävad püsima ka peale menstruatsiooni, siis tuleb kindlasti pöörduda naistearsti poole.