Hormoonide tasakaalutus 05.02.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 24.aastane ning olen tarvitanud kombineeritud beebipille 16ndast eluaastast. Lasin teha hormoonide uuringud 3ndal menstruaaltsükli päeval.
TSH 0,64 uIU/ml
fT3 4,44 mikromol/L
fT4 13,76 mikromol/L
FSH 2,74 IU/L
LH 1,22 IU/L
Prolaktiin 306 mIU/L
Testo 1.0 nmol/L
E2 <37mikromol/L
SHBG 240nmol/L
AMH 6,84

Mainin ära, et vahelduva eduga on menstruatsioon kas oligomenorröa või amenorröa perioodidega. Ja võin vanduda, et rindadest on immitsenud valkjas-halli materjali. Rasedusi pole olnud. Kehamassi indeks on 19 ning keharasva protsent ligikaudu 13-14.
Kas see on tõesti normaalne või peaksin kontakteeruma perearsti/endokrinoloogiga?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Kas saan õigesti aru, et tarvitate KHK-kombineeritud hormonaalset kontratseptsiooni KOK-kombineeritud antibeebipille Linynette? KOK ravi kokku juba 8 aastat! Sel juhul toimivad need ravimid pidevalt ja mõjutavad kogu organismi nn pealaest varbaotsteni.
Hormoonuuringute teostamine KHK ravi foonil on mõttetu. Omal soovil ise tasudes võite muidugi laborist tellida kõike, kuid interpreteerima peaks laboriarst-spetsialist või professionaalne kaasaegse koolitusega naistearst.
Kui soovite hetkel rasedusest hoiduda ja elate regulaarset suguelu alates 2x nädalas või rohkem, siis on KOK näidustatud hoidumaks soovimatust rasedusest.
Kuid kõikidel KHK on ka ravitoime. Iga 5 aasta järel tuleb KHK näidustused ja vastunäidustused üle vaadata ja ordineerida kaasaegsemaid preparaate.
Kõik, mida kirjeldate, on seotud KOK kõrvaltoimetega.
Tehke otsus, kui kaua veel soovite tarvitada kombineeritud hormonaalseid antibeebipille? Kas need on hädavajalikud, millal soovite sünnitada?
Rinnavähiarstide väitel suurendab antibeebipillide tarvitamine üle 10 aasta sünnitamata naistel rinnavähi riski.
Teie vanuses peaksite olema esmalt vaktsineeritud HPV vastu, peaksite keskeduma õppimisele. Kurb ja kahju on, kui nii noorelt olete keskendunud uuringutele, analüüsidele, diagnoosidele. Vajate objektiivset nõustamist ja abi.

Galina Litter naistearst.ee