Ebaregulaarsed päevad 30.12.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mu tsükkel on olnud ebaregulaarne natuke alla kahe aasta. Alguses hilinesid päevad 5-10 päeva. Käisin Qvalitases naistearsti juures ja mingit probleemi ei tuvastatud. Arst ütles, et vahest muutubki tsükkel ebaregulaarseks ja 10 päevase kõikumise pärast ei ole vaja muretseda. Hiljem muutus aga tsükkel veelgi ebaregulaarsemaks. Vahest jääb kuu vahele. Nüüd ei ole päevasid olnud 2 kuus. Viimased olid 24-27 oktoober. Mul on kilpnäärme alatalitlus, TSH 3,85 ja umbes aasta olen võtnud thyroxini võtan 75mg päevas, enne seda 50 mg. Kas see võib päevasid mõjutada? Muid tervise probleeme mul ei ole. Olen foorumeid lugenud ja mitmed ebaregulaarse tsükliga naised on öelnud, et ka neil jääb tihti mitu kuud vahele ja see on täitsa ok.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus võib olla tsüklihäirete põhjustajaks. Kui raviga hoitakse kilpnäärme funtktsiooni näitajad normi piires, siis ei ole antud probleem tsüklihäirete taga. TSH norm on 0,4 kuni 4,0mIU/l . Soovitan uurida ka teiste võimalike tsüklihäirete põhjuste suhtes: polütsüstiliste munasarjade sündroom ( PCO), anovulatioorsed tsüklid, hüperprolaktineemia. Selleks tuleb anda täiendavad hormoonanalüüsid kas naistearsti, perearsti või endokrinoloogi juures. Tsüklihäirete põhjuseid on ka palju teisi , sealhulgas kaalu kõikumised, tugev emotsionaalne stress. Kas ja milline ravi on vajalik, sõltub põhjusest.