Endomeetrisoosi järgsed liited ja müüomid ? 28.07.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin 02.07.2015 la.operatsioonil saadan kokkuvõtte :
Kõhukoopas vähesel hulgal tumedat verd .Emakas retroversioonis ,emaka tagaseinal -funduses müoomisõlm läbimõõduga 4cm .Emaka eesseinal mitu väikest müüomisõlme 3-4 mm suurused .Vasak andex suhteliselt vaba,ovarium liites v.v.seinaga.Parem andex tugevates liidetes v.v. seinaga,emaka tagaseinaga.Tuba liitunud ovariumile .Liited ilmselt endometrioosikollete +eelmine op.munasarjal tõttu.Liited võimalust mõõda vabastatud .
Peale operatsiooni ütles arst ,et
Operatsioonil ei vabastatud parempoolseid liiteid,sest see on keeruline
kuna tuleb teha avatud kõhu lõige(mingi veresoone pärast ) ? .
palus pöörduda oma günekoloogi poole ja võtta suunamine .
Günekoloogi külastades selgus,et ei ole hullu ,
andis Visannette tabletid ja neljaks kuuks .
Aga mure on ikkagi nende alaselja valude pärast ja valu lööb ka jalga aeg-ajalt
Kas ma muretsen üle ?
Teie vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Endometrioos põhjustab sageli liiteid, kuna endometrioosi kolded tsükliliselt veritsevad. Endometrioos on ka üks sagedastest kroonilise valu põhjustest. Endometrioosi puhul pole abi vaid operatiivsest ravist, vaid tuleb kindlsti teha ka hormonaalset ravi. Soovitan teha Visannette ravi vähemalt 4-6 kuud. Ravi toimel peaksid valud taanduma, kuna endometrioosikolded vähenevad või kaovad. Olemasolevaid liiteid hormoonravi ei vähenda, küll aga takistab uute liidete teket. Parem munasari ja munajuha, mis on liitunud emakaga, ei põhjusta suure tõenäosusega valusi ja ma arvan, et korduvaks operatsiooniks pole vajadust. Hormonaalset ravi võib vajadusel teha pikemalt, aastaid.