HPV positiivne pärast konisatsiooni 14.03.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 27-aastane naine. Nakatusin 22-aastaselt HPVga, tüüpideks 16 ja 56. Kuni aastani 2014 olin lihtsalt jälgimise all, kirurgilist sekkumist ei olnud tarvis. 2014. aasta märtsiks aga oli välja arenenud mõõduka astme düsplaasia (CIN 2) ja 2014 maikuus tehti mulle emakakaela konisatsioon. 6 kuud pärast konisatsiooni (novembris 2014) tehti HPV ja PAP analüüs - vastus oli, et HPV on negatiivne. Olin väga rahul ja õnnelik, et sain haigusest lahti.
Detsembris jäin rasedaks ja koos muude analüüsidega tehti mulle nüüd 2015 jaanuaris ka PAP-test. Ja vastus: HPV positiivne, aga täiesti uus tüüp 33! Olen hämmingus - kust sai see uus tüüp vahepealse kahe kuuga tulla (partnerit ei ole vahetanud) ja kui see oli seal enne, siis miks novembri test seda ei näidanud? Kardan nüüd, et düsplaasia võib tagasi tulla.
Vastuse eest ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 27-aastane,
Sugulisel teel levivad haigused levivad vaid sugulisel teel, viirustega on veelgi keerulisem, sest viirused levivad ka puutekontakti kaudu, sealhulgas HPV.
Olukord on tavapärane, sest uuring teostatakse sellest väikesest materjali hulgast, mis satub vatitampoonile. Kaasasajal teostatakse uuringuid vaid kõrge riski viirustele. Madala ja keskmise riski viirustele ei ole mingit mõtet uuringuid teha nende ülikalli hinna tõttu.
Teie saate: mitte suitsetada, vajadusel kasutada kondoomi, tõsta oma organismi immuunsust ehk vastupanu kõikidele haigustele: ratsionaalne toitumine, normkaal, 8 t und, kehakultuur jpm.
Normaalse immuunsuse korral peaks organism ise paljude tekitajatega hakkama saama.
Eesti Naistearstide Seltsi uues ravijuhendis on ette nähtud vajalikud uuringud ka siis, kui on juhuleiuna leitud HPV positiivne. Papilloomiviiruseid on sadu, nii, et iga päev ei peaks neile mõtlema.
Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses