Kontroll nene rasestumist 20.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu hirm on selline, et olen alati kannatanud tugevate valude käes tsükli esimestel päevadel, kas see võib mõjutada rasestumist? Miks on mõnedel pimestavad valud, nii, et silme ees läheb mustaks. JA teine probleem, küsimus põiepõletiku kohta? Kas see mõjutab, takistab rasestumist? Millised tagajärjed võivad olla, kui ei ravi korralikult välja? Olen olnud kaks korda tugevas põiepõletikus ja ei saa öelda, et ei ravinud. Viimane kord võtsin urosepti, kuna pisike põletik olevat jälle olnud. See juba kolmas kord. Olen alati määratud ravist kinni pidanud ja jalgu soojas hoidnud. Tahan rasedaks jääda, kuid pole õnnestunud veel. Rasestumisvastaseid vahendeid ei kasuta juba pea poolteist aastat, kuid tõsiselt sellele lapse saamisele hakkasime mõtlema paar kolm kuud tagasi. kas on vajalik minna kuhugi ja kuhu kontrolli?

Edu soovides,

Mari

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Mari.

Igasugused põletikud vajavad korralikku ravi. Kui Teil on sageli põiepõletikke, oleks perearsti juures otstarbekas teha uriinist külv tekitajatele ja uurida ka neerusid. Soovitan kindlasti ka naistearsti juures anda emakakaelast analüüsid põletikutekitajatele. On mitmeid günekoloogilisi põletikke, millega kaasnevad kusepõie ärritusnähud. Kui Teie neerud on korras, ei esine günekoloogilisi põletikke, ei tohiks põiepõletik ise olla küll rasestumatuse põhjuseks.

Menstruatsiooniaegsete valude põhjuseks võib olla adenomüoos . See on haigus, mille korral emaka limaskesta sopistused paiknevad emaka lihase sees. Tavaliselt on see üle 35 aastaste naiste haigus, kuid võib esineda ka noorematel .Küllalt sageli esineb haigus koos endometrioosiga. Sellisel juhul paiknevad emaka limaskesta sarnased kolded väljaspool emakat- näiteks munasarjadel, munajuhadel, kõhukelmel. Endometrioosi põdevad naistel on tihti probleeme ka fertiilsusega. Haiguse diagnoosimine on keeruline ja vajab tihti laparoskoopilist uuringut. Samuti põhjustab valulikke menstruatsioone emaka limaskesta suurenenud prostaglandiinide sisaldus. Suurenenud prostaglandiinide sisaldus menstruatsiooni ajal paneb emaka kramplikult kokku tõmbama. See on tavapäraselt nooremate naiste haigus. Et selline valulik menses esineb tavaliselt ovulatoorsete tsüklite korral, ei ole see rasestumatuse põhjuseks.

Tavapäraselt alustatakse lastetuse uuringuid kui paar soovi korral elades regulaarset suguelu ei ole rasestunud 1 aasta jooksul. Soovitan määrata basaaltemperatuuri (sellest on kindlasti varem juttu olnud), et peilida välja rasestumiseks kõige sobivaim aeg.

Edu Teile soovides Aire Sekavin