alaseljavalu 15.01.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen 50a, 5 aastat tagasi eemaldati emakas (müoomisõlmed, polüübid), munasarjad ja emakakael jäid alles.
Mõned päevad on olnud kirvendavad alaseljavalud ja kohati ka veidi iiveldust, rinnad on tundlikud. Tunne on täpselt nagu mentstruatsiooni ajal varasemalt, viie aasta jooksul peale op’i ei ole ma midagi sellist enam tundnud.
Viimastel öödel saan magada valdavalt ainult kõhuli, külili olles on valu puusades ja reie ülaosas (vastavalt siis sellel pool, millel olen). Nagu „miski“ suruks „millegile“...
Günekoloogile on aeg kinni pandud (veebruari keskpaik), aga seni tahaks oma muremõtetega hakkama saada.
Kas tegemist võib olla munasarjavähiga?
Kas algav menopaus võib selliseid tunnuseid anda?
Eriti olen mures öiste valude pärast (valu on küll nõrk, aga piisavalt häiriv, et mitte külili olla).

Ette tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tegemist on tõesti ealiste muutustega ja tavapärase üleminekueaga, mis 45-55 vahel on normaalne.
Kuna emaka kael on alles, siis ärge unustage emaka kaela vähi PAP sõeluuringuid 50 ja 55-aastaselt:
https://haigekassa.ee/et/inimesele/haiguste-ennetamine/vahi-soeluuringud-naistele-0
Alates 50 on iga 2 aasta järel rinnavähi sõeluuringud mammograafia, ka naistearsti külastage iga 2 aasta järel peale mammograafia sõeluuringut; kui sünniaasta on paarisaastal, siis paarisaastal, kui paaritul aastal, siis paaritul aastal.
Enda rahustamiseks ise tasudes saate anda laboris analüüsi munasarja onkomarkerile:
http://www.quattromed.ee/patsiendile/verevotukohad/
Meile saaksite vastuvõtule nädala-kahe jooksul, vajalik isikukood.
Vajate nõustamist, toimetuleku ja elustiili õpetust, leevendavat ravi.
Lisainfo: www.menopaus.info
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest