Mirena kõrvalmõjud 05.12.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mirena paigaldamisest on möödunud peaaegu kolm nädalat. Paigaldada soovitas naistearst ravi eesmärgil. Alates teisest päevast peale paigaldamist olen tundnud ennast valdavalt halvasti, peavalud on igapäevased, seda kõike pole mul varem olnud. Esimestel päevadel tõusis ka vererõhk, see on nüüd pisut kõrgem kui varem. Tarvitan vererõhurohtusid umbes viis aastat. Olen tundnud ka mingit imelikku ärevustunnet. Mõnikord on hirm laua tagant püsti tõusta, sest kardan, et võin kokku kukkuda, nii halb on olla. Ka tänaval kõndides tunnen tihti nõrkust, pea on kord justkui tühi, siis jälle paks ja raske. Naistearsti sõnul ei ole see seotud Mirena paigaldamisega. Perearsti juures sai vahetult enne Mirenat kõik vereanalüüsid tehtud, need olid siis korras. Mõlemad arvavad, et mul on kõik kinni mõtlemises ja pean pöörduma psühhiaatri poole. Kas peaksin ootama, et organism veel harjub Mirenaga või peaksin laskma selle eemaldada või saab kuidagi uurida, kas need on ikka seotud? See kõik ei saa ju olla minu enda ettekujutuse vili! Või saab?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, ma ei välistaks et need kaebused on seotud Mirenaga. Reeglina naised taluvad spiraali hästi, kuid mõnedel naistel võivad erinevad kaebused ikka tekkida. Mõned naised ei talu üldse ühtegi hormooni k. a. lokaalse toimega Mirenat. Mingil määral võib see olla seotud ka psüühikaga, juhul kui teil varem olnud mingeid probleeme. Soovitaks ikkagi esialgu jälgida, kuna organism ka vajab harjumise aega. Kui kaebused püsivad kuni kolm kuud kokku, siis soovitaks spiraal eemaldada. Kui olukord muutub võimatuks, siis laske spiraal varem eemaldada.
DrKadastik