Liigne karvakasv naisel 27.11.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Probleem siis selles, et olen tõeliselt hädas liigse karvakasvuga. Endrokrinoloogi juures olen käinud, tema meelest oli kõik normi piires (kuigi ütles, et meessuguhormoone on natukene rohkem, kui peaks, aga mitte nii palju, et tekitaks karvakasvu).Mainiks ära ka selle, et ülekaaluline ma ei ole. Günekoloogi juures olen käinud, on diagnoositud polütsüstilised munasarjad. Temapoolne ravi on see, et olen ca aasta võtnud Diane 35 pille. Ta ütles, et väga korrast ära ei saa hormoonid olla, sest jäin poolteist aastat tagasi rasedaks, ei sünnitanud. Käskis vahatada ja õnnelik olla, aitäh :(
Probleem ise mõjub juba psüühikale-seksiisu ei ole, ei lase inimesi endale lähedale, igasugune enesehinnang ja naiselikkus on hävinud. Tööl käies absoluutselt igal homikul pean lõuga, kaela, ülahuult ja põski raseerima. Sellega olen enda naha kaelal juba ka korralikult ära rikkunud. (igapäevane raseerimine on kestnud umbes 2-3 aastat ).
Vahatamine/laser ei tule minu puhul kõne allagi-kuidas ma lähen tööle, habe ees.
Lugesin internetist kreemi kohta nimega Vaniqa. Retseptiravim, kuid nagu aru sain, Eestis ei müüda. Kuid kas on mingeid sarnaseid tooteid, mis sisaldaks seda ainet eflornitiin?
Ja mida ma oma naistearstilt või endrokrinoloogilt või ükskõik milliselt arstilt paluma/nõudma peaks, et mida ette võtta? Kuna probleem on mulle ebamugav, ei suuda ka lõpmatuseni käia arstide juures, kes lihtsalt ütlevad, et see onsinu eripära, et õpi elama sellega. No ei ole, see on haigus, ja midagi peaks saama ju teha?Kompleksid sellepärast on juba nii suured, et igasugune eluisu hakkab otsa saama.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Liigse karvakasvu põhjus pole alati munasarjade töö häire (PCO) , vaid on sageli seotud karvafolliikli suurenenud tundlikkusega meessuguhormoonidele. Hirsutismi e. liigse karvakasvu ravis kasutatakse hormoonpreparaatidest meessuguhormoone pärssiva toimega tsüproteroonatsetaati, mis on Diane 35 koostises. Efekti saavuatamiseks tuleks ravi teha aastaid. Samas pole see efekt alati piisav ja ravi katkestamisel karvakasv taas suureneb. Ühtegi hormoonpreparaati või mõnda teist imerohtu, mis peataks lõplikult karvakasvu, kahjuks ei ole. Vaniqa kreem on tõesti uus paikne karvakasvu vähendav preparaat, mida aga Eestis saadaval veel pole ja seetõttu puudub ka kogemus.
Mitmed kliinikud pakuvad erinevaid protseduure karvakasvu pidurdamiseks. Soovitan IPL fotoepilatsiooni või laser-epilatsiooni. IPL protseduuri tulemusena karvafolliikel kahjustatakse ja karvakasv pidurdub. Rohkem informatsiooni IPL kohta saab küsida laser- ja fotoepilatsioone teostavatest erakliinikutest või dermatoloogilt.