Suur mure 05.09.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere !

Hiljuti avastati ilmselt aastaid peidus olnud ja nüüd väljalöönud herpes. Kirjutati välja ravimid Valaciclovir Actavis 500mg. Tunnen huvi selle vastu, kui tõhusalt need toimivad. Kokku peab võtma neid 5 päeva. Samuti huvitab, kui kaua aega peale rohtude võtmist ei või vahekorda astuda ja kui suur see ravi toimeaine üldse on ? Eeldan ka, et edasises elus enam pillidest kasu pole ja pean igakord kaitset st kondoomi kasutama ? Ja kuidas on peale ravikuuri mõlemapoolselt oraalseksiga, on see ohutu ?
Aitäh !

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Herpesviirus (HSV) on väga levinud- kõige sagedamini esineb huuleherpest , kuid üha sagedamini on probleemiks ka suguelundite herpes. Genitaalherpes levib sugulisel teel ja HSV-ga võib nakatuda ka suuseksi ajal, kui partneril on huuleherpes. HSV ägenemist soodustab stress, immuunsüsteemi nõrgenemine jt. Viirusevastaseks ravimiks on Valaciclovir, mida ägenemise korral võetakse 5-10 päeva. Tänu ravimile kaebused taanduvad kiiremini ja ravi annab ka parema kaitse uute ägenemiste vastu. Vaatamata ravile jääb HSV organismi püsima ja võib soodsatel tingimustel taas avalduda. See, kui tihti genitaalherpes ägeneb, sõltub organismi immuunsüsteemsit. HSV-ga on võimalik sugulisel teel partnerit nakatada vaid ägenemise perioodil. Sellel perioodil tuleb suguelu vältida ja kasutada viirusevastast ravi ( valaciclovir). Kui viirus on inaktiivne ( peale paranemist), siis pole nakatumise ohtu partneri jaoks. Seega võite suguelu elada peale ravi lõppu, kui kaebused on taandunud ja HSV alla surutud( inaktiivne).