ravimite koosmõju 01.09.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mõni aeg tagasi lasin paigaldada emaka lihasisese müoomi (4cm) ja vererohkete päevade tõttu mirena spiraali. Umbes neli kuud hiljem pidin hakkama ka tarvitama ravimeid "roaccutane" (toimeaine isotretinoiin). Päevad hakkasid käima normaalselt ja olid üsna vähese verega. Kõik kulges hästi, isotretinoiin päevade vererohkust ka kuidagi ei mõjutanud.
Kaheksa kuud hiljem alates spiraali paigaldamisest diagnoositi mul salpingiit ja ooforiit. Arst kirjutas välja ravimi " fromilid " mida pidin võtma seitse päeva järjest kaks tabletti päevas. Kaheksanda päeva õhtul peale fromilidi tarvitamise algust tekkis mul emakast üsna suur verejooks, sel õhtul katsudes oli veel spiraal alles. Kuna verejooks minu -meelest nii väga suur ei olnud, siis arstile ma kohe ei läinud. Kümnenda päeva hommikul (peale ravimi võtmise algust) tekkis mul aga nii tugev verejooks, et isegi peale suure tampooni paigaldamist sai side mõne minutiga täis. Arsti vastuvõtule pääsesin alles umbes lõunapaiku, kuna ootasin verevoolu vähenemist, sest kodunt välja minna sellise verejooksuga ei olnud kuidagi võimalik. Arst saatis mind günekoloogia osakonda emaka puhastusele, kus selgus ka, et mu spiraal oli hommikuse verejooksuga välja tulnud nii, et ma ei olnud seda isegi märganud.
Siit minu küsimused: 1. Kas salpingiiti ja ooforiiti põhjustab ainult suguhaigus või võib neid põletikke põhjustada ka mõni muu haigus, mis ei ole suguhaigus?
2. Kuna ma kasutasin isotretinoiini ning olin sellest arstile unustanud rääkida. Kas võib olla nii, et nende kahe ravimi " roaccutane" ja " fromilid" koos tarvitamine võis mul põhjustada suure verejooksu ning sellega kaasnenud spiraali väljatulemise? Või oli see lihtsalt üks kokkusattumus ja verejooksuks võis olla hoopis mõni muu põhjus.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Põletiku võib põhjustada ka muud mikroobid mitte ainult suguhaigust tekitajad. Suure tõenäosusega teile spiraal ikkagi ei sobinud, Mõnikord võivad ka müoomid spiraali väljatõugata(harva). Kahe ravimi koostoimel küll ei saanud olla teie probleem. DrKadastik