HPV kondüloomid ja rasedus 17.07.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Mul diagnoositi HPV kondüloomid. Kasutasin ka Aldara 5% kreemi. Selle tulemusel osaliselt kondüloomid kadusid. Aga osa jäi alles. Suuremaks muutunud ei ole, kui kadunud ka ei ole. Eelkõige suurte häbememokkade piirkonnas väikesed näsad. Kaebusi ei põhjusta. Läbivaatluse käigus günekoloog ütles, et need on on ainult väliselt, sees ta neid ei näe. Nüüd jäin rasedaks u 5 nädal. Kas raseduse ajal on need järele jäänud kondüloomid võimalik eemaldada? Milline meetod? Kas see on kahjulik lootele? Kas võib olla tõenäosus, et on vaja teha sellepärast keisrilõige? Aitäh vastamast.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kondüloomide ravis on palju erinevaid võimalusi ja ravi meetod sõltub kondüloomide suurusest, hulgast ja asukohast. Paikset ravi kas Aldara kreemiga või Wartec lahusega raseduse ajal kasutada ei tohi, kuna nende ravimite mõju kohta lootele pole piisavalt andmeid. Kui kondüloomid raseduse ajal suurenevad ja neid tekib juurde, siis on võimalik neid eemaldada kirurgiliselt, laseriga või külmutades ( krüoteraapia). Kõik need meetodid on raseduse ajal ohutud ja neid protseduure teostavad nahaarstid. Kas üldse ja millist ravimeetodit praegu kasutada, saab otsustada juba nahaarst. Kondüloomid ei ole keisrilõike näidustuseks ja nad pole ka ohtlikud loote arengule.