menstr.tsükkel 06.04.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervitus!

Probleem seisneb selles, et sünnitusest on möödunud 10 kuud, kuid kahjuks pole selle aja jooksul menstr.tsükkel taastunud (peale sünnitust on esinenud menstr. 5 korda ebaregulaarselt, pikim vahe 2,5 kuud). Imetan veel praegugi osaliselt (3-4 korda ööpäevas). Veebruari alguses käisin günekoloogi juures naistekliinikus, kus tehti ka ultraheliuuring (viimane oli korras). Günekoloog soovitas lihtsalt oodata. Ma ei tea, olen ikkagi segaduses, kuna tunnen, et midagi on nagu valesti (viimane menstr. oligi veebruari keskel). Olen kuulnud ja tean ka, et imetamine võib olla antud probleemi põhjuseks. Võib olla on see siis tõesti normaalne. Minu tsükkel enne sünnitust oli ka üsna pikk - nii 35-40 päeva. Ma paluksin Teie kommentaari.

Liisi

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere!

On väga tore, et Teil jätkub oma lapse jaoks veel praegugi piima. Rinnaga toites on naise veres hormoon prolaktiini nivoo kõrge, mis võib olla tsükli häirete põhjuseks. Loodetavasti reguleerub Teie tsükkel peale rinnaga toitmise lõpetamist. Kuna Teil esineb ebaregulaarne menstruatsioon, peaksite mõtlema (kui Te ei taha kohe rasestuda) rasedusest hoidumisele. Kasutades rasestumisvastaseid pille on Teil regulaarne tsükkel, samas saate ka jätkata rinnaga toitmist. Kui peale toitmise lõppu kolme kuu jooksul Teie tsükkel ei ole reguleeerunud , võiksite teha naistearsti juures hormoonanalüüsid, et selgitada põhjus.