Antibeebipillid 20.01.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Probleem järgmine:

Olen 23 aastane, rase ei ole kunagi olnud, menstruatsioon algas 12aastaselt. 2013. august läksin günekoloogi juurde, kuna PMS-sündroom ja sellega kaasnevad väga tugevad kõhuvalud (mõni kuu valutab 6 päeva järjest, mõni kuu ainult 1 päev), ebaregulaarne tsükkel alates menstruatsiooni algusest ja viimased kolm kuud menstruatsiooni ei olnud. Tehti vereanalüüs, mis näitas, et stressihormooni tase on 2x kõrgem lubatust. Määrati pillid - Jeanine. Kunagi varem ei olnud pille tarbinud. Nüüdseks olen pool aastat pille võtnud ja terve see aeg on olnud järgmised kaebused (panin enda seisukohalt tähtsuse järjekorda):

1) Libiido langus - see ei ole mitte ainult langenud, vaid praktiliselt 0-li lähedal. Püsipartner on olemas, vahekorra ajal orgasmi ei saa, erutun vaid 5 pallini 10-st. Enne pillide võtmist sellist probleemi ei olnud.

2) Äärmiselt tugevad peavalud (VAS 8-9), mis algavad u. päev enne seitset tabletivaba perioodi. Peavalud tekivad ka paaril päeval tabletivaba perioodi vältel ning uuesti üleminekul pillide võtmisele. Varasemalt on mul olnud 10 aastat probleeme pingepeavaludega, mis algasid siis, kui puberteetki, kuid muutusid aastatega intensiivsemaks - raviks antidepressantide kuur. Vahel tekkisid ka migreenihood, kuid tõenäoliselt harvaesinev migreen ehk viimase 7 a jooksul ehk u 5-6 korda olnud.

3) Söögiisu, kaalu tõus 4 kg - esimesed kuud oli hullumeelne söögiisu isegi siis, kui kõht oli piirini täis. Varasemalt olin 10 aastat ühes kaalus.

4) Meeleolu äärmiselt sage kõikumine - sagedased vihastamised, nutuhood täiesti tühjade asjade pärast. Enne pillide võtmist ei olnud absoluutselt midagi sellist.

Lisaks: kardan hirmsasti pillide tarbimisel tekkida võivaid kõrvalmõjusid (tromb, vähk jms).

Küsimused:

1) Kas on olemas selliseid pille, millega ei teki libiido langust (isegi mitte natuke), söögiisu meeletut tõusu, meeleolu kõikumisi, peavalusid? Oskate mõnda soovitada?

2) Eelnevalt oli probleemiks ka kerge akne, mis on pillidega enam-vähem kontrolli all ehk mina olen tulemusega äärmiselt rahul. Kui ma nüüd pillide võtmise lõpetan, kas siis tuleb akne tagasi?

3) Kas ma tohin üldse pille võtta, kui mul varasemalt anamneesis probleeme peavaludega? (minult günekoloog selle kohta midagi ei küsinud, seega ei tulnud ka ise selle peale, et teemat üles võtta)

4) Kui pillide kasutamise lõpetan, kas siis muutub tsükkel jälle ebaregulaarseks?

5) Hetkel on pillide võtmisega nii, et kõhuvalu on menstruatsiooni ajal ühel päeval nii tugev, et võtan valuvaigisteid, kuid ülejäänud päevadel on kas mõõdukas, kerge või valuvaba. Kui pillide võtmise katkestan, tulevad valud tagasi? Kas mingit muud leevendust valudele ei ole peale valuvaigistite ja pillide?

6) Hetkel kaalun, kas jätkata pillide võtmisega või neist loobuda - mida Teie soovitate? (Pillide võtmise plussid on hetkel ainult väiksema valuga tsükkel, raseduse vältimine, ilus näonahk).

Lugupidamisega

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tarvitate antibeebipille ehk KOK kombineeritud oraalset-suukaudset kontratseptsiooni Tbl. Jeanine. Kirjutage üles alustamise kuu ja aasta ning 7-tabletivaba päeva ja öelge seda igale arstile, kuhu pöördute.
Pikas kirjas kirjeldate antibeebipillide kõrvaltoimeid: "kardan hirmsasti pillide tarbimisel tekkida võivaid kõrvalmõjusid (tromb, vähk jms)." Antibeebipillidel on emaka limaskesta ja munasarjade vähi vastane toime, trombi oht tõuseb vanuse tõustes üle 35, ülekaalu ja suitsetamise korral.
Kindlasti vaktsineerige end emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski viiruste vastu, lisainfo: HPV.ee. Vastused:
1) kindlasti on, reeglina uuemad ja madalamadoosilised, n Vonille jt.
2) mingi aja jooksul võib juhtuda, aga vanuse tõustes ka akne probleem laheneb,
3) peavalu ei ole kaasajal vastunäidustuseks, küll aga neuroloogi poolt diagnoositud migreeen auraga teatud juhtudel, olete noor, vastunäidustusteks on reeglina vaid rasked, kaasasündinud (vere)haigused,
4) võib juhtuda, aga vahel on KOK ka hiljem ravitoime,
5) alakõhuvalu täpsustamiseks on vajalik Plaaniline Diagnostiline Laparoskoopia, et välistada liited, endometrioos jpm.
6) teid nägemata kaldun arvama, et saadud kasu peaks olema suurem, kuid vajate teisest nõustamist ja lisainfot: soovitan broneerida aeg vastuvõtule kas online teel, meili glitter@naistearst.ee teel või telefoni 6014331 teel, vajalik isikukood.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Antibeebipillid ja palavik

Tere

Mul on selline küsimus, kas antibeebipillid võivad põhjustada pikaajalist palavikku, väsimust, nõrkust? Olen võtnud Logesti 10 aastat. Mul on olnud aasta aega väike palavik 37,2. Aasta ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 29-aastane. Vastab tõele, kuna kombineeritud antibeebipillid on retseptiga väljastatavad kombineeritud hormoonravimid, siis kehatemperatuur kuni 37,5 nende ...

Loe edasi

antibeebipillid ja küüneseene ravi

Tere,kasutan antibeebipille YARINA .Nahaarst kirjutas mulle välja küüneseene ravimi ORUNGAL 100mg-kas neid võib koos tarvitada ?Kas ORUNGAL vähendab Yarina toimet?
Ette tänades;

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Orungal ei vähenda Yarina toimet.Edu soovides,Maie Väli

Loe edasi

Minipillid

Enne mandlioperatsiooni ei tohi kombineeritud pille kasutada. Kas minipille võib ? Mitu nädalat enne operatsiooni peaks lõpetama pillide kasutamise ?

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija!
Enne igat operatsiooni on soovitav antibeebipillid lõpetada 2 kuud enne operatsiooni.

Loe edasi

vesikasvaja

mul diagnoositi vesikasvajad ja raviks määrati rasedusvastased tabletid (femoden) . kuna need mulle väga halvasti mõjuvad, sooviksin teada, kas on võimalik neid millegagi asendada.

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija!
Vedelik munasarjades ehk tsüstid, mis on läbimõõduga alla 4 cm, ei vaja ravi ja kaovad tavaliselt iseeneset. Küll aga peab neid jälgima kaebuste puhul ja tuleb opereerida vähemalt ...

Loe edasi

antibeebipillid ja narkoos

Tere!

Milline mõju on narkoosil antibeebipillide (Mercilon) toimele? või vastupidi.
st. kui on plaanitud põlveoperatsioon, kas peab tablettide kasutamise teatud aja jooksul enne oppi ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Enne põlveoperatsiooni on soovitav pillide võtmine katkestada 4 nädalat enne operatsiooni. Narkoosil pole mingit toimet pillidele ega ka vastupidi.
Operatsioonide korral jalgadel katkestatakse ...

Loe edasi

Antibeebipillid

Tere!! Mul on Teile selline kysimus,et kui palju maksavad erinevad antibeebipillid?Harmonet jt. Ja kas arst saab neid valja kirjutada 6kuux ja kas nii on odavam? ja millised soodustused pillidele on?

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Christiina!
Ravikindlustusega isikud saavad näidustusel antibeebipille 50% soodustusega.
1 aasta peale sünnitust ja 3 kuud peale soovimatu raseduse katkestamist 75%-ga.
Alustatakse ...

Loe edasi

Antibeebipillid

Tere!

Kui lõpetan tablettide võtmise (Tri-minulet), st kui lõpetan ühe paki ära, kuid uuega 7 päeva pärast enam ei alusta - siis millal peaks algama mentstruaaltsükkel, vereeritus?

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Peale pillide võtmise lõpetamist algab menstruatsioon tavaliselt 3-4 päeva peale viimast pilli ja uus menstruatsioon keskmiselt 28-30 päeva pärast.
dr. Seemen

Loe edasi

Plekid rinnal

Tere taas,

olen 22-aastane. Ei ole sünnitanud, tarvitan kolmandat aastat Tri-Regoli. Käin kord aastas läbivaatusel, kuid rindu pole senini kontrollitud. Pole ka ise taibanud küsida.

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud KT!
Antibeebipillid võivad põhjustada naha pigmendi muutusi.
Naistearst G.Litter

Loe edasi

beebipillid

Tere! Kas beebipillid on vastunäidustatud, kui mul on olnud munasarjas tsüst?

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija !

Antibeebipillid ei ole vastunäidustatud healoomuliste tsüstide ja tsüstoomide puhul anamneesis (eelnevalt). Pahaloomulistega on teisiti.

Naistearst Galina Litter,
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi