Vulvodüünia 06.11.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu probleemiks on juba enam kui 10 aastat kestnud vulvodüünia. Aastaid käisin tulutult arstide vahet, kuni paari aasta eest sain arstilt ka vastava diagnoosi, mida ise olin juba ammu erialase kirjanduse põhjal kahtlustanud. Olen katsetanud ilmselt kõikvõimalikke kreeme ja salve, seni on vast kõige rohkem leevendust toonud Lidocaine geel. Selle aja sisse on jäänud ka 2 sünnitust, mis veidikene olukorda leevendasid, kuid ainult lühiajaliselt. Minu küsimus oleks tegelikult, et kas Eestis üldse pakutakse vulvodüüniale ravivõimalusi peale nö pealemääritavate salvide? Nt kirurgilist sekkumist või mõnda teraapiat....ma ei oska tegelikult enam kuhugi pöörduda. Olukord on minu jaoks juba ammu eluisu ära võtnud ning normaalselt suguelu pole ma saanud praktiliselt kunagi elada.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Vulvodüünia ( vulvodynia) on vulva kroonilise valu sündroom. Tegemist on tõsise probleemiga naisele, kuna see häirib tugevalt igapäeva elu ja valu tõttu pole võimalik normaalne suguelu. Probleem on see ka arstile, sest siiani pole teada selle haiguse põhjus ja seetõttu pole leitud ka väga efektiivset ravi. Maailmas on tehtud erinevaid uuringuid, et vulvodüünia tekkepõhjustesse selgust tuua. Siiani on palju erinevaid seisukohti, tegemist võib olla nii neuroloogilise kui geneetilise haigusega. Vulvodüünia raviks on proovitud kasutatud erinevaid dieete, kreeme, akupunktuuri ja isegi kirurgilist ravi.
Siiani on paiksetest vahenditest kõige efektiivsemad olnud Lidocain geel ja ka östrogeeni sisaldavad kreemid.
Suukaudsetest vahenditest kasutatakse tänapäeval raviks tritsüklilisi antidepressante. Nende efektiivsust ravis hinnatakse ligi 70%. Soovitan seda ravi esialgu paari kuu jooksul, selle aja vältel saab juba hinnata efekti. Kas ja millist preparaati kasutada, selles osas palun konsulteeri oma arstiga (retseptiravi).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg