Beebipillide toime 25.09.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Probleem järgmine: Olen kasutanud 4 aastat beebipille Yasminelle. Tavaliselt võtan pille kella 14-17 vahel, 3 nädalat tagasi võtsin ühel päeval kella 18 ajal, kell 20 esines midagi kõhulahtisuselaadset ehk siis väljaheide oli alguses vedel, kuid ainult alguses, üsna kiiresti muutus ''normaalse'' konsistentsiga väljaheiteks. Esialgu ei osanud ma seostada seda kõhulahtisusega, öösel kella 3 ajal hakkasin mõtlema, et äkki oleks pidanud lisapilli võtma, suurest hirmust tegingi seda. Helistasin siis nõustamiskeskusesse ämmaemandale, et kuidas edasi toimida. Tema ütles, et sellist seisundit kõhulahtisuseks ei loeta ning pillide toimet see kuidagi ei ohusta. Siis tuli aga kuidagi jutuks see, et mul on üsna tihti vedelat väljaheidet, mitte küll vesivedelat, kuid tuleb ette ka seda. Mõni päev ei käigi kõht läbi, mõni päev käib nii 2 korda, mõni päev 1 korra, mõni päev on tõesti iste vedel, kuid mitte kogu päeva ning nii, et see mu elu kuidagi häiriks. Muid kaebusi mul ei ole. Ämmaemand arvas, et tegemist võib olla Crohni tõvega ning beebipillide toime pidavat olema siis igal juhul vähenenud. Kas see on tõsi, et tõbi kui selline vähendab pillide toimet, kuna pill ei imendu? Ma saan aru, et toime väheneb siis, kui 3-4 või 6 tundi (erinevad andmed) pärast pilli võtmist on kõhulahtisus, aga kui ma olen lahtise iste puhul alati võtnud lisapilli, siis kas sellisel juhul pole ka pillist kasu? Ma saan aru, et pean selle probleemiga kindlasti perearsti poole pöörduma, kuid tahaksingi teada, kas pean nüüd kohe pillidest loobuma. Seda ma kindlasti ei sooviks, kuid neid pole ju mõtet võtta ka juhul, kui on tõenäosus, et nad ei imendugi minu organismis. Palun rääkige mulle, kas oletatavate soolehaiguste puhul ei soovitatagi pille kasutada sellepärast, et need ei imendu? Vabandan, kui pole teie ampluaa teema, kuid ka perearst ei osanud sellele küsimusele vastata ning ükski teine spetsialist mind nii kiiresti jutule ei võta, gastroenteroloogide rubriik on praegu suletud.

Kiiret vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
mingit põhjust pillidest loobumiseks pole, soovitan jätkata pillide võtmist tavaskeemi järgi. Vaid tõsise kõhulahtisuse korral pillide toime nõrgeneb. Teie poolt kirjeldatud olukord, kus aeg-ajalt on väljaheide vedel ja iste on 1-2 korda päevas, ei mõjuta pilli imendumist. Suure tõenäosusega pole tegemist tõsise soole haigusega, vaid väga sageli noortel naistel esineva ärritatud soole sündroomiga, mille korral esineb kõhulahtisust vaheldumisi kõhukinnisusega, puhitust ja gaaside kogunemist. Selline olukord on seotud eelkõige stressi, ebakorrapärase ja ebatervisliku toitumisega. Muidugi soovitan konsulteerida ka oma perearstiga, kes vajadusel suunab edasi gastroenteroloogile.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg