Fibroadenoom rinnas 08.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Jaanuaris pöördusin arsti juurde, kuna vasakus rinnas oli mõnda aega ebamugavustunne, mis häiris. Tehti uuringud, biopsia - nii peene nõelaga, kui siis juba väheke suuremaga. Tehti mammograafia ja rindade ultraheli. Mind saadeti lõplikuks diagnoosiks dr. Kütneri juurde. Diagnoos: vasakus rinnas healoomuline moodustis - fibroadenoom. Arst arvas, et lõikust teha pole vaja, seda enam, et adenoom olevat laialivalguv ja mitmes kohas. Määrati järgmine kontroll septembrikuusse. Vahel tunnen endiselt vasakus rinnas ebamugavustunnet. Nüüd aga on vasak rind lausa väga valulik, kui seda puudutada...Otseselt ei valuta, aga puudutada ei saa. Kuna mul on suhteliselt suur rind, siis segab see valulikkus ka magamist. Olen nõutu. Ka on rind nagu kõva ja kergelt nagu paistes. Kas pean koheselt ehk minema visiidile arsti juurde? Kas fibroadenoom võib tekitada valu? Kuidas ma saaksin ennast aidata? Kas see valulikkus võib kuidagi olla seotud üleminekuajaga? Kas on olemas ehk toidulisandeid, mis antud vaevusi vähendaks? Olen loomulikult väga mures...Lisainfoks veel, et olen 47aastane, üks sünnitus, üks abort. Mulle on paigaldatud Mirena hormoonspiraal, mida kasutan juba kokku 7 aastat. Tean endal tihkemat kohta olevat juba palju varem. Siiani olen saanud vastuseks, et kõik on korras. Minu sünniaastaga naistele pole sõeluuringuid välja kuututatud juba aastaid. Olen käinud oma algatusel kontrollis iga kahe aasta tagant. Aga valu pole siiani esinenud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
rindade valulikkuse väga sage põhjus ongi rindade fibrotsüstilised muutused (mastopaatia, fibroadenoomid).
Rindade fibroadenomatoos väga levinud, esieneb 50-60% naistest. Sellised healoomulised muutused rindades on seotud hormonaalsete kõikumistega ja sageli esineb neid just 35+ vanuses ja enne menopausi. Soodustavaks faktoriks on ka hormoonspiraal. Fibrotsüstilised muutused on healoomulised ja ei kujuta endast suuremat riski rinnavähiks. Menopausi saabudes kaebused kaovad. Valulikkuse leevendamiseks sobivad mittesteroidsed põletikuvastased ained ( Ibuprofen), mungapipar ( saadaval tabletid või lahus) ja kuningakepiõli (kapslid) ja ka paljud teised (pre)menopausi leevendavad looduslikud komplekspreparaadid, millede valik apteekides on väga lai.
Parimat soovides, dr.Katrin Seidelberg