Nuvaring ja emakakaelal muutused 04.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Sooviks teada, kas Nuvaringi kasutamine võib põhjustada emakakaelal muutusi. Küsin, kuna mul on olnud juba 2-3 aastat PAP test positiivne ja vahepeal, kui ei kasutanud Nuvaringi, siis muutus proov paremuse poole, PAP I. Nüüd olen jälle aasta aega kasutanud rõngast ja PAP TEST jälle tõusnud. Kolposkoopiline biopsia on korras olnud. Seega, kas on võimalik, et muutus kaelal võib olla tingitud rõngast? Kas ma peaksin rõnga kasutamise lõpetama? Kuna teised rasestusvastased vahendid mulle ei sobi, on rõngas sobilik. Tänan.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
PAP test hindab rakke emakakaelas ja selle testiga saab avastada rakumuutusi (düsplaasiaid), mis võivad viia emakakaela vähi tekkeni. Selliseid rakumuutusi põhjustab ainult HPV- s.o. inimese papilloomiviirus. Ükski rasestumisvastane vahend düsplaasiat ei põhjusta. Seega võite jätkata NuvaRingi kasutamist.
PAP test hindab ka niiöelda reaktiivseid muutusi, see tähendab selliseid rakumuutusi, mis võivad olla seotud põletikuga või tupeseenega, mida omakorda soodustab nii spiraal kui tuperõnga kasutamine. NuvaRing ei põhjusta emakakaela düsplaasiat, seda saab põhjustada vaid HPV. Küll aga võib NuvaRingi kasutamise perioodil olla PAP analüüsis reaktiivseid rakumuutusi, . Kahjuks ei selgu kirjast PAP vastus ( ASCUS? LSIL? HSIL?NILM?) Kui Teil on olnud patoloogiline PAP analüüs ( kirjast selgub , et 2-3 aastat olete olnud jälgimisel), siis soovitan teha HPV testi. Kui HPV kõrge riski viirust ei ole, pole muretsemiseks mingit põhjust. Kõrge riski HPV olemasolul peate jääma jälgimisele ja PAP peab kordama 6 kuu pärast.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg