Konisatsiooni histoloogilise uuringu tulemus 27.06.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 24a, eelnevalt ei ole sünnitanud. Käisin 6.06 konisatsioonis, kuna kolposkoopiline uuring näitas mõõdukat düsplaasiat.
Kolposkoopia uuring: Kolposkoopia näidustus – PAP L SIL. Morfoloogiline kirjeldus: Metaplastilise lameepiteeli pinnakihis HPV-kahjustus. P16-parabasaalselt ¾ epiteeli paksuses plastidena positiivne, mis vastab vähemalt mõõdukale düsplaasiale (II). Papiloomviirus MK haiguste tekitajana (Tüüp 16; 58; 82 + )

Nüüd sain teada konisatsiooni histoloogilise uuringu: Emakakaela osa 2,5 x 2,5 cm. Histoloogiliselt portio kaetud mittesarvestuva lameepiteeliga, kanalis hele silinderepiteel, emakakaela stroomas heleda silinderepiteeliga näärmed. Transformatsiooni tsooni piirkonnas esineb epiteeli mõõdukas düsplaasia, düsplastilised rakud epiteeli alumises 2/3. Emakakaela stroomas heleda silinderepiteeliga näärmed, ühes stroomas piirkonnas näärmed väiksemad, epiteel veidi koaguleerunud, tuumad veidi suurenenud, heledad, teostatud immunohistokeemiline uuring P16 negatiivne. Ühes tükis jääb kahtlus, et lameepiteeli düsplaasia ulatub kanalipoolse operatsioonilõike piirini. Operatsioonilõike piiridel koaguleeritud epiteel. Leid sobib lameepiteeli mõõdukale düsplaasiale.

Ei teagi kohe, mida nüüd edasi tegema peaks. Arstile saan alles järgmise kuu keskel. Samas teen plaane ka välismaale tööle asumseks, seega olen täiesti segaduses. Kas kogu nakatunud osa ei saadudki välja? Mis nüüd edasi saab?
Tegin ka eelmine kuu Cervarix vaktsiini, ning järgmise kuu algul saan teise doosi. Siis oleksin uute nakkuste eest kaitsud, kui suguelu elada jälle. Elukaaslane on kondoomidele ka allergiline, seega kondoome me ei kasuta. Kas siiski tohib suguelu elada, või võib see asja hoopis hullemaks ajada? Samuti sooviks rasestuda, seda küll võib olla alles aasta pärast, kuid siiski. Kas mul tuleb nüüd uus konisatsioon teha või ei saagi seda viirust minust välja?

Palun aidake

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie pikka kirja lugedes on kurb kuulda, kui palju olete pidanud läbi elama vaatamata oma noorusele, aga hea on see, et olete hästi kursis oma terviseandmetega: tegemist oli lameepiteeli mõõduka düsplaasiaga, mis oli põhjustatud HPV kõrge riski viirustest. Hea on see, et kahjustatud ei olnud silinderepiteel, mis paikneb emaka kaela kanalis ja see, et kahjustatud tükk (vähieelne seisund) on eemaldatud.
Soovitused:
1) peate jätkama vaktsineerimist kiirendatud skeemi järgi! (kokku 4 kuud);
2) paluge apteekrit, et ta valib kondoomid, mis ei ole lateksist, lateksi allergiat esineb, kondoome kasutage seni, kuni olete vaktsineeritud ja üks kuu veel peale seda ning jätkake seni, kuni kontrollanalüüsid on tehtud ja korras;
3) väga soovitav on ka partner vaktsineerida genitaalkondüloomide ning HPV kõrge riski viiruste vastu, selleks on vaktsiin Silgard;
Kuna olete sünnitamata, siis suure tõenäosusega oleks võimalik järjestikulist konisatsiooni vältida, kui teete kõik, mis võimalik.
Kõik Eestis töötavad naistearstid järgivad Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendit:
EMAKAKAELA VÄHIEELSETE SEISUNDITE DIAGNOOSIMINE, JÄLGIMINE JA RAVI.
http://www.ens.ee/webfm_send/17
Olen puhkusel kuni 21.07. Kui soovite teisest nõustamist, siis on vajalik pat histol vastus, kui see on digilugu.ee-s, siis saab sealt vaadata, vajalik isikukood.
G.Litter, naistearst.ee, puhkuselt Maarjamäelt