Üle kuu aja kestev määrimine-veritsus 10.06.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minu mure järgmine.
Mul on alati olnud menstruatsioon ebareeglipärane. On tulnud ette, kui on kuu vahele jäänud - tavaliselt siis, kui on stressirohke aeg. Nüüd on aga nii, et viimati olid päevad veebruari lõpupoole. Viimased 5 nädalat on aga esinenud iga päev määrimist. Mitte väga palju, aga pesul-pesukaitsmel on ikka selline ümmargune pruun plekk näha. Vahel wc-s pühkides on ka paberile jäänud pruunikat värvi, vahel aga isegi heleroosat. Täna tuli koguni kergelt verd ja selline vereklomp välja. Olen ise mõelnud, et ehk on tegu erinevate asjade kokkulangemisega. Esiteks oli jaanuaris tabletiabort (ehkki pärast seda veebruaris olid päevad - sama pikalt ning samasuguse vereeritusega); viimasel ajal on mitu muud suurt hingelist läbielamis, mis on tekitanud suurt stressi ning umbes samal ajal, kui see määrimine nüüd hakkas, vahetasin ka töökohta ning hakkasin rohkem liikuma-trenni tegema. Mõtlesin, et see kõik mõjutab seda.
Jaanuaris tehti ka pap test ja see oli korras. Pärast seda olen vahekorras olnud vaid kondoomiga (pille ei kasuta enam mitu aastat). Tegin ka vahepeal mitu rasedustesti, aga rasedust ei olnud. Kui hakkas pihta see määrimine u kuu aega tagasi, nüüdseks isegi juba veidi rohkem, siis pärast vahekorda tuli ka paaril korral verd. Mitte palju, aga määris ikka.
Käisin siis u poolteist nädalat tagasi naistearsti juures. Kontrolliti ultraheliga munasarjad, emakas ning pealtvaadates olid need korras. Ka pärast seda kontrolli muide tuli veidi verd. Jaanuaris olnud pap testi tulemust nähti arvutist ning seda uuesti ei tehtud. Võeti põletikunäidud ning ka need olid korras. Arst ütles vaid, et ilmselt see ongi juhuste kokkusattumus ning mainis, et kuna mu emaka limaskest on päris õhuke, võivad päevad juunis peale hakata.
Selle kohta aga ta ei maininud, kui tundsin muret, et ka pärast vahekorda/arsti enda kontrollimist on verd tulnud ning kas see on selle määrimisega seotud. Veel ei öelnud ta, kui kaua selline määrimine kesta võiks.
Enne kui uuesti arsti juurde lähen, mõtlesin küsida Teie arvamust. Millega siis võiks tegu olla? Kas soovitate uuesti minna vastuvõtule ning lasta veel mingisugune test ära teha, nt pap test uuesti? Või siis tasub lihtsalt oodata - ehk ongi tegu mingisuguse hormonaalse häirega, mis möödub. Olen lihtsalt ise ka suur pabistaja ning see, et ikka iga päev määrib ning pärast vahekorda verine on, tekitab suurt muret. Kuna suguvõsas on olnud rinnavähi- ja munasarjavähi juhtumeid, siis tekitab see eriti suurt mure.
Andmetest siis veel nii palju, et pole sünnitanud, on püsipartner, kasutame kondoomi, suguhaigusi pole põdenud / ei põe ning muud moodi enesetunne halvem pole, et oleks rohkem väsinud, isu kadunud, kaalu kaotanud meeletult vms.

Ette tänades,

N26

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
tänan põhjaliku ülevaate eest. Pikk ebakorrapärane määrimine ja vahekorra järgne veritsus võib olla seotud emakakaela põletikuga (või düsplaasiaga), mille suhtes on Teid uuritud ja testid on olnud korras. Vaatamata sellel on soovitav edaspidi ka kolposkoopiline uuring, et hinnata emakakaela seisundit. Vahekorrajärgsed veritsused on näidustus kolposkoopiaks.
Kuna ebakorrapärane pikk veritsus tekkis peale raseduse katkestamist ja see langeb kokku ka väga stressi-rohke perioodiga, on alust arvata, et antud juhul on tegemist hormonaalse häirega, s.t. munasarjade funktsiooni häirega. Et määrimiste perioodi peatada ja tsükkel taastada, on soovitav esialgu raviks kasutada gestageenset preparaati Duphaston 10mg päevas 10 päeva ( retseptiravim). Missugust ravi ja millise skeemi järgi edasi kasutada sõltub sellest, kas Duphastoni 10-päevase ravi järel menstrutasioon taastub ja milline saab olema tsükkel edaspidi.
dr.Katrin Seidelberg