Polüüp (healoomuline) 23.05.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
kuidas polüüp avastatakse? Mul avastati emakakaela polüüp (u. 2cm), siis kui mul teostati konisatsioon ja ka emakakaela abrasioon. Kuigi olen pidevalt käinud naistearsti juures, kuna mul oli lameepiteeli düsplaasia, mis läks tugevaks lameepiteeli düsplaasiaks. Pool aastat tagasi käisin samuti emakakaela abrasioonil. Kuidas on see võimalik, et seda enne ei avastatud, kui nüüd alles, kui see on juba päris suur? Kui kiiresti see areneb? Kas saan polüübi uuesti?

Kas peale konisatsiooni peab ka mingeid ravimeid tarvitama? Enne konisatsiooni kasutasin Dalacini. Konisatsioonist möödas 1,5 nädalat.

Mida tähendab konisatsioonil eemaldatud tüki vastus- metaplaasia pinnal nõrga düsplaasiaga emaka kael? Kas seda, et kõike ei saadud kätte ja nüüd on mul tugeva asemel nõrk düsplaasia?

Kas mehe vaksineerimine HPV vastu aitab mille vastu? Kuna mul oli enne konisatsioonile minekut kõrge riski HPV viirus. Kas konisatsiooni tagajärjel sain sellest viirusest lahti? Kas saan nüüd kohe selle mehelt uuesti ja kõik hakkab jälle uuesti pihta? Kas mehe vaktsineerimine kaitseb ka kuidagi mind selle viiruse vastu või kaitseb meest ja kas hävitab mehe viiruse hoopiski?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Polüüp ja kaela düsplaasia on kaks eri asja. Konisatsioon vajalik düsplaasia korral. Polüübi korral abarsioon. Kuna teil polüüp kordus, siis võimalik , et seda esimene kord ei eemaldatud päris ära ja see hakkas kohe kasvama. Polüübid tekivad põletike foonil või hormoonaalsete muutuste fooni l ja võivad külallat kiirelt kasvada. Peaks täpsustama kas histoloogias oli ikka polüübi diagnoos. Düsplaasi korral tehakse konisatsioonj a kui resektsioonijoon(lõikejoon )pole haaratud enam düsplaasiast siis uue düsplaasia tekke- võimalus väiksem. KUi resektsioonijoon pole puhas, siisijälgitakse kaela tsütoloogit ja mõnikord vajalik kordus konisatsioo või kaela aputatsioon. Sageli düsplaasia ka ajaka ise kaob., sellest ka kaela jälgimine vahel mitu aastat. Mehe vaktsineerimine enam ei hoia haigusest. kasu on ainult noortele postele tehtud vaktsiinist kes pole suguelu elanud. Vakstiin pole ravi, see lihtsalt hoiab nakatumisest.. Kui selgub et mehel mingi üks HPV tüüp ja vaktsinererimisest on kasu niipalju et ei nakatu teistesse t HPV tüüpdesse. Sama kehtib ka naiste kohta. Ravi alla mõeldakse konisatsiooni või amputatsiooni. Teie puhul nõrk düsplaasia ? siis peab jälgima., kohe kindlasti ei pea uut konisatsiooni tegema. HPV ei kao organismist niipea, samas kas tekitab uuesti düsplaasiat on küsitav. Suure tõenäosusega mingil hetkel viirus kaob. Mehega ei pea midagi tegema ,soovi korral ainult vaktsineerida kui karta on teiste HPV tüüpidega nakatumist. Kui suhe on üks siis pole vajalik
Dr Kadastik