Prolaktiin kõrge, raseduse katkemine 13.11.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

26.08 algas normaalne menses. Tsükli pikkus tavaliselt 28 pärva. 25.09 sain heleda teise triibuga rasedustesti. Tegin uue testi 27.09, triip oli küll veidi tugevam, kuid ikkagi oluliselt heledam, kui kontrolltriip. 01.10 algas harilikust oluliselt tugevama valuga menstruatsioon, mis kestis 05.10ni. 03.10 läksin arsti juurde, HCG oli 46 ja emaka limaskest paks. Arst arvas, et tegu võib olla tsüklihäirega. 09.10 oli HCG 69, 16.10 HCG 68 ja 19.10 HCG 74, 26.10 HCG 100. 25. okt tegin uudishimust uue rasedustesti, millel teine triip on veel tumedamaks läinud, aga ikkagi heledam, kui kontrolltriip. 09.10 hakkas uuesti määrima ja see kestis kuni 20.10. Emaka limaskest on õhkue, vaba vedelikku pole kusagil. 26.10 leiti munasarjast tsüst, aga muud leidu pole ja midagi ette ei võetud. Mul ei valuta kusagilt. Unustasin arstilt küsida, et miks seda süsti, mis emakavälise raseduse "ära sulataks " ei tehta, kui ultraheliga rasedust ei tuvastata ? Ja kas see rasedus katkeb, siis nii, et see mulle ohtlik pole ? (6 aastat tagasi oli mul emakaväline rasedus, tehti süst ja sellega sai korda. 9 kuud hiljem uus rasedus (mitte emakaväline) katkes.)
Vastab...
Katrin Seidelberg

Tere,
tegemist on raseduse peetumisega väga varajases raseduse järgus ( 1-3 nädala jooksul peale rasestumist), seetõttu pole ka HCG normaalset tõusu ja HCG püsib väga madalates väärtustes. Normaalse raseduse korral tõuseb HCG iga päev mitmekordselt. Ka sellised pikad veritsuse perioodid on tüüpilised peetunud rasedusele. Peetunud raseduse puhul võibki HCG jääda madalatesse piiridesse isegi kuni kuu aja jooksul. Metrotrexadiga ravi pole näidustatud, sest tegemist on iseenesliku raseduse katkemisega. Peetunud rasedust esimesel raseduskuul esineb suhteliselt sageli. Kuna Teil on esinenud nii emakaväline rasedus kui ka 2 raseduse katkemist, soovitan uuringuid geneetiku juures.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg

Tere jälle,

HCG langes ja uus menses algas 05.nov. 07. novembril tehtud vereproovist selgus, et prolaktiin on 1200. Arst kirjutas Bromocriptiiumi. Olen nüüd ise lugenud, et prolaktiini kõrge tase võib-olla takistuseks rasestumisel, aga kas see võib olla põhjus ka raseduse varajaseks katkemiseks? Või oleks ikkagi mõistlik geneetiku poole pöörduda? Kas geneetiku juurde on võimalik lihtsalt aeg kinni panna või on vaja sinna saatekirja?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
nii probleemid rasestumisega kui ka raseduse katkemised ( peetunud rasedused) võivad olla seotud hüperprolaktineemia e. prolaktiini kõrge tasemega. Prolaktiini taseme tõus võib olla seotud väga paljude erinevate põhjustega. Kuna üheks põhjuseks võib olla hüpotüreoos( kilpnäärme alatalitlus), on vajalik uurida ka kilpnäärme funktsiooni. Prolaktiini tõusu annab aga ka rasedus, emotsionaalne stress, mitmed ravimid jne.
Korduvate raseduste katkemiste põhjuste väljaselgitamiseks soovitan lisaks tehtud analüüsidele kindlasti ka geneetiku konsultatsiooni. Geneetik võtab vastu Geneetikakeskuses ( Tallinnas Hariduse 6, Tartus Puusepa 2). Saatekiri on vajalik , selle saab anda naistearst või perearst.
dr.Katrin Seidelberg