Kliogest 12.11.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen kasutanud Kliogesti juba 4 aastat. Kuumahoogusid enam pole, kuid kui ei võta, tulevad. Kas kliogestil on ka positiivseid mõjusid naise organismile (näiteks nahale või juuste väljlangemise välimisele ) peale selle, et luuhõrenemise ja kuumahoogude välimiseks seda võetakse?
Minu puhul tundub, et ei mõju hästi veenidele.
Tänades!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
hormoonasendusravi (HAR) kasutamise eesmärk on klimakteeriliste vaevuste ( eelkõige kuumahoogude) leevendamine üleminekuperioodil. Pikaajaline HAR aitab ennetada ka osteoporoosi e. luuhõrenemist. Pikaajalised uuringud kinnitavad, et täiesti riskivabalt võib HAR kasutada kuni 4 aastat. Pikemaajaline kasutamine suurendab rinnavähi riski. Arvestades sellega, et olete 4 aastat ravi teinud ja on tekkinud kõrvaltoimeid, soovitan Kliogesti hakata võtma üle päeva (või 1/2 tabletti päevas) ja sellisel moel doosi vähendades ravi 1-2 kuu möödudes lõpetada. Kui peale Kliogestiga ravi lõppu hakkate tundma taas aeg-ajalt kuumahooge, siis kasutage edaspidi looduslikke preparaate, mille valik apteekides on väga lai ( Klimadynon, Femarelle jt.). Kõikide looduslike preparaatide omadus on parandada üleminkuperioodil naise enesetunnet. Samuti on abi spetsiaalsetest vitamiini-kompleksidest (näiteks "Vitakur").Osteoporoosi profülaktikaks on oluline kasutada ligapäevaselt kaltsiumi ja D-vitamiini ( näiteks Calcigran Forte D tabletid).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg